more_horiz
Wiadomości

Ile zarabia się w średnich i dużych firmach? GUS opublikuje raport

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 03:54
W środę poznamy dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat zatrudnienia i wynagrodzenia w przedsiębiorstwach w czerwcu. Chodzi o firmy, w których liczba pracujących przekracza 9 osób.
Poznamy dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat zatrudnienia i wynagrodzenia w przedsiębiorstwach w czerwcu
Poznamy dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat zatrudnienia i wynagrodzenia w przedsiębiorstwach w czerwcuFoto: Shutterstock/Firma V

Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w Santander Bank Polska Piotr Bielski powiedział, że tempo wzrostu wynagrodzeń mogło lekko wyhamować. W maju notowano wzrost rzędu 13,5 procent.

- Stopniowo coraz bardziej widać, że możliwość dalszego podnoszenia wynagrodzeń przez firmy wyczerpują. Widzą one na horyzoncie nadciągającą recesję - wyjaśnił.

Zdaniem analityków, zatrudnienie w przedsiębiorstwach w czerwcu mogło wzrosnąć o 2,2 procent licząc rok do roku.
Oprócz danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w przedsiębiorstwach GUS opublikuje dziś też informację między innymi o produkcji przemysłowej w czerwcu.

Zmiany dla cudzoziemców

W piątek 15 lipca weszły w życie zmiany w legalizacji pracy cudzoziemców. Eksperci z agencji zatrudnienia Trenkwalder zwrócili uwagę, że zwiększają się też opłaty dla pracodawców, którzy chcą zatrudnić pracowników na tzw. Oświadczeniu. Najwięcej zmian przewidziano w tzw. Powiadomieniach o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy, które zostały wprowadzone specustawą - zauważono.

"Obowiązują one tylko dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski. Powiadomienia składane są przez pracodawców w Powiatowych Urzędach Pracy i ważne są do 24 sierpnia 2023 r " - wskazano w komentarzu agencji.

Wyjaśniono, że wprowadzenie Powiadomień miało ułatwić i przyspieszyć zatrudnienie uchodźców z Ukrainy – pracodawca chcący zatrudnić pracownika z Ukrainy nie musiał starać się o pozyskanie Oświadczenia o powierzeniu pracy ani wnosić opłat urzędowych.

Czytaj także:

dz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także