more_horiz
Wiadomości

"Polska będzie miała nadwyżkę węgla". Premier o zwiększeniu wydobycia w kopalniach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 11:00
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Sejmie, że Polska będzie miała nadwyżkę węgla. Zaznaczył, że takie zadanie postawił przed spółkami Skarbu Państwa i że w tym celu zwiększone zostanie wydobycie w polskich kopalniach.
Premier Mateusz Morawiecki o wydobyciu węgla w polskich kopalniach
Premier Mateusz Morawiecki o wydobyciu węgla w polskich kopalniach Foto: PAP/Łukasz Gągulski

- Będzie zwiększane wydobycie węgla tutaj, w Polsce, w polskich kopalniach - powiedział Mateusz Morawiecki. Wskazał, że "będzie zwiększane w takich granicach, w jakich pozwala (...) geologia".

Według szefa rządu, to "Platforma Obywatelska przede wszystkim wzywała do tego, by jak najszybciej zamknąć polskie górnictwo, polski węgiel". - Postawiliśmy się temu i dziś jeszcze mamy te zasoby - podkreślił. 

"Węgla ma być nadmiar"

- Cel, który postawiłem Spółkom Skarbu Państwa z Ministerstwa Aktywów Państwowych jest jeden: węgla ma być nadmiar. Chcę, żeby było więcej węgla niż jest potrzebne nawet na srogą zimę - mówił premier.

Wskazał, że "węgiel się nie zmarnuje, wystarczy nawet na kolejny sezon". - Ma być nadpodaż, ma być nawet nadprodukcja tam, gdzie taka produkcja jest możliwa - po porostu nadmiar, zapasy węgla, rezerwy węgla po to, żeby nie tylko Polacy nie musieli się martwić o tę zimę, także, by nie musieli się martwić o kolejną zimę - powiedział. 

Szef rządu podkreślił, że jednocześnie Polska będzie kontynuować import węgla z innych państw poza Rosją.

Embargo na rosyjski węgiel

Mateusz Morawiecki mówił, że po wybuchu wojny na Ukrainie w Europie, w tym także w Polsce, było powszechne wezwanie, aby zastopować rosyjski gaz, węgiel i ropę. - We wspólnym głosie wtedy opozycji i rządzących przekonaliśmy również i naszych partnerów w Unii Europejskiej, i powszechna zgoda Polaków była co do tego, aby nałożyć embargo na rosyjski węgiel - zaznaczył premier.

- Bez tego embarga płacilibyśmy tydzień w tydzień, także dzisiaj, także wczoraj za rosyjską machinę zbrodni, a nie ma zgody naszej na płacenie za rosyjską machinę zbrodni - podkreślił szef rządu. - Nie zapominajcie o tym, nie zapominajcie o tym, że na Ukrainie toczy się wojna i nie żerujcie na tym - zaapelował szef rządu. 

Posłuchaj
00:26 11854606_1.mp3 Premier powiedział w Sejmie, że Polska będzie miała nadwyżkę węgla (IAR) 

Czytaj więcej:

59. posiedzenie Sejmu - dzień trzeci

nt

Zobacz także

Zobacz także