more_horiz
Wiadomości

Szef MON: będziemy mieli najsilniejsze wojska lądowe wśród europejskich państw NATO

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 08:25
Rosja nie uderzy w silnego, a wśród europejskich państw NATO będziemy mieli najsilniejsze wojska lądowe - podkreślił wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", której fragment opublikowano na portalu wpolityce.pl.
Błaszczak: wśród europejskich państw NATO będziemy mieli najsilniejsze wojska lądowe
Błaszczak: wśród europejskich państw NATO będziemy mieli najsilniejsze wojska lądoweFoto: TT/@Zelazna_Dywizja/MON

W opublikowanym fragmencie wywiadu szef Ministerstwa Obrony Narodowej zwrócił uwagę, że Wojsko Polskie musi być tak liczne i tak silne, że samo jego istnienie odstraszy potencjalnego agresora.

"Nie będzie w Europie silniejszego państwa"

- Władcy Kremla nie uderzą w silnego; gdy widzą słabość, to atakują. Zarówno jeśli chodzi o artylerię, jak i o wojska pancerne, to nie będzie finalnie w Europie silniejszego państwa. Wśród europejskich państw NATO będziemy mieli najsilniejsze wojska lądowe. Jesteśmy na linii frontu, mamy granicę z Rosją i na północy, i faktycznie, militarnie, od strony Białorusi - zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Na uwagę, że agresja Rosji może mieć jednak charakter punktowy, np. uderzenie rakietami w kluczowe punkty naszej gospodarki, szef MON został zapytany, czy mamy odpowiedź na taki scenariusz. - Już w tym roku dotrą do nas pierwsze z zamówionych w 2018 r. wyrzutni przeciwlotniczych Patriot, będzie także bateria tożsama z brytyjskim systemem krótkiego zasięgu Sky Sabre. Mamy wreszcie nasze Pioruny, które sprawdziły się na Ukrainie. To będzie wielowarstwowa osłona, której budowa jest już bardzo zaawansowana - odpowiedział wicepremier.

Portal zapowiedział, że w rozmowie, która ukaże się w poniedziałkowym wydaniu "Sieci", wicepremier Mariusz Błaszczak mówił także m.in. o kulisach rozmów z Niemcami w sprawie czołgów, które miały pomóc nam załatać lukę po sprzęcie wysłanym Ukrainie, a także o najnowszych zakupach zbrojeniowych w Korei Południowej.

Czytaj więcej:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: Śniadanie w Trójce

nt

Zobacz także

Zobacz także