more_horiz

"Trwała jeszcze przed wojną". Publicysta o modernizacji polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 12:06
- Wojna przebudziła Europę w kwestii podejścia do bezpieczeństwa, natomiast modernizacja polskiej armii trwała jeszcze przed wybuchem wojny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Michał Bruszewski z portalu Defence24.pl.
Wyrzutnia rakiet Patriot.
Wyrzutnia rakiet Patriot.Foto: Shutterstock

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał zapytanie ofertowe w sprawie sześciu baterii Patriot z radarem o polu obserwacji 360 stopni.

- Ruszamy z kontraktem na druga fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of request - dotyczące pozyskania trzech dywizjonów czyli sześciu baterii systemu Patriot, obejmujące radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych - powiedział minister obrony, który wziął udział w konferencji Defence24 Day.

"Modernizacja trwała już przed wojną"

Michał Bruszewski powiedział w Polskim Radiu 24, że "wojna przebudziła Europę w kwestii podejścia do bezpieczeństwa". - Natomiast modernizacja polskiej armii trwała jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie - zaznaczył gość audycji. 

- Jeszcze za czasów Donalda Trumpa, kiedy była mowa o odpowiednim współczynniku PKB na obronę, my to wszystko wypełnialiśmy, więc można powiedzieć, że Polska była w czubie europejskim w tej sprawie. Wśród zachodnich elit, różowe okulary, które były na nosie, spadły, zwłaszcza gdy na Ukrainę spadły rakiety i rozpoczęła się inwazja - zwrócił uwagę publicysta. 

Zakupy broni priorytetem

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że "obecnie zakupy artylerii są bardzo potrzebne", a także, że wojna sprawiła, iż "są one priorytetowe". Siłom zbrojnym "potrzebna jest wszelaka broń: od dobrego wyposażenia szeregowca, żeby czuł się komfortowo na polu walki, do obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej, po czołgi".

Umowę w pierwszej z dwóch zakładanych faz w programie Wisła podpisano w 2018 r. Przewiduje on mające się rozpocząć w bieżącym roku dostawy dwóch baterii Patriot z radarem o polu widzenia 120 stopni.

Posłuchaj
10:08 tadeusz płużżż.mp3 Michał Bruszewski o modernizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Temat dnia/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Michał Bruszewski (portal Defence24.pl)

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 11.11

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem