more_horiz
Wiadomości

Ilu obywateli Ukrainy wjechało i wyjechało z Polski? SG publikuje nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 10:42
Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało ponad 5 mln osób. W przeciwnym kierunku granicę pokonały ponad 3,099 mln osób.
Straż Graniczna: od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało ponad 5 mln osób
Straż Graniczna: od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało ponad 5 mln osóbFoto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

"Od 24.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski ponad 5 mln osób" - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

Przekazała, że ostatniej doby zanotowano 22,6 tys. odpraw, z kolei w poniedziałek do godz. 7 zanotowano 6,7 tys. odpraw. Dodatkowo w niedzielę z Polski na Ukrainę odprawiono 27,5 tys. osób, a od początku wojny to już ponad 3,099 mln osób.

Poniedziałek jest 152. dniem wojny Rosji z Ukrainą

Nielegalne przejścia z Białorusi

SG podała również na Twitterze, że 52 cudzoziemców zatrzymano na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży, natomiast po dwie osoby zatrzymano na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Krynkach i Bobrownikach. Szczegółów zatrzymań nie podano. "Zatrzymani cudzoziemcy na Białoruś przylecieli/przyjechali z Rosji" - podała SG.

Kończy się budowa stalowej zapory na granicy. Wstępnie miała się zakończyć do 30 czerwca. - Wciąż trwają prace na ok. kilometrowym odcinku, a wykonawca poprosił o wydłużenie terminu do końca lipca - powiedziała rzecznik SG por. Anna Michalska. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Warto również przypomnieć, że z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach granicznych.

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także