Spotkanie premiera Morawieckiego z Gubernatorem Australii. Rozmowy m.in. o bezpieczeństwie energetycznym
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z Gubernatorem Generalnym Australii Davidem Hurleyem. Rozmowy dotyczyły między innymi współpracy Polski i Australii. Ważnym tematem była też agresja Rosji na Ukrainę oraz związane z nią bezpieczeństwo energetyczne.
2022-08-01, 15:23
Wizyta Gubernatora Davida Hurleya w Polsce jest ważnym elementem obchodów 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. "Obchody wpisują się również w zaobserwowaną w ostatnim czasie intensyfikację relacji polsko-australijskich" - podkreślono w komunikacie KPRM. "Pomimo dzielącej nasze kraje odległości, utrzymujemy od lat dobre relacje dwustronne. Od 1972 r. nasze kraje współpracują, by budować i wzmacniać silne relacje".
Jak czytamy też na stronie KPRM "jednym z głównych tematów rozmów Prezesa Rady Ministrów z Gubernatorem Generalnym Australii była perspektywa rozwoju współpracy dwustronnej. Przywódcy omówili również agresję zbrojną Rosji na terenie Ukrainy oraz związane z nią bezpieczeństwo energetyczne. Na spotkaniu została omówiona sytuacja w regionie Indo-Pacyfiku".
Wspólne stanowisko ws. wojny na Ukrainie
"Polska i Australia zdecydowanie potępiają rosyjską agresję na terenie Ukrainy. Jesteśmy darczyńcami pomocy wojskowej i humanitarnej dla naszego wschodniego sąsiada. Australia popiera Ukrainę, i tak jak Polska chce, by odzyskała wolność i suwerenność" - podkreślono.
Dodano też, że "Polska wspierała Australię w trudnym okresie walki z pandemią COVID-19. "Przekazaliśmy milion szczepionek naszym parterom, by mogli ratować życie swoich mieszkańców".
REKLAMA
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Gubernatorem Generalnym Australii Hurleyem odbyło się w KPRM; oprócz szefa rządu brali w nim udział również rzecznik rządu Piotr Müller i wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
- "Zielona" energia od Tauronu. Przybywa klientów biznesowych
- Ceny węgla dla energetyki i ciepłownictwa. ARP podała dane za czerwiec
- Niemcy przygotowują plan awaryjnego odcinania gospodarki od gazu. "Trzeba będzie wybierać mniejsze zło"
Zobacz: prof. Ryszard Legutko w Programie 3 Polskiego Radia
ASP
REKLAMA
REKLAMA