Kowalczyk: w walce z inflacją powinniśmy zachować umiar, ratując miejsca pracy
- Inflacja zależy od surowców energetycznych, to jest ten pierwotny czynnik inflacyjny - mówił w Polsat News wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem, zbyt duże windowanie stóp procentowych skończyłoby się - wzorem lat 90. i "duszenia cen polityką Balcerowica" skosowym wzrostem bezrobocia, dlatego w walce z inflacją "wskazany jest umiar".
2022-08-02, 23:36
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk pytany był w Gościu Wydarzeń w Polsat News, kiedy ceny w Polsce przestaną rosnąć. - Niestety rosną wszędzie - wskazał. - I tu Polska ma otwarte granice z Unią Europejska, ceny żywności są bardzo porównywalne - stwierdził wicepremier. - Inflacja (...) oscyluje między 10 a 22 proc i tak to mniej więcej w krajach Unii Europejskiej jest - tłumaczył.
Zwrócił też uwagę na wpływ wojny na inflację.
Albo niska inflacja, albo bezrobocie
Henryk Kowalczyk pytany był również o rolę polityki rządu w rozwiązywaniu problemu inflacji: o politykę Narodowego Banku Polskiego, stopy procentowe, politykę socjalną, pieniądze wydawane przez państwo. - Polityka ma małe znaczenie, dlatego, że inflacja zależy od surowców energetycznych, to jest ten pierwotny czynnik inflacyjny. Przykład: gaz zdrożał 3-4 krotnie, nawozy zdrożały trzykrotnie, wobec tego zboże musi zdrożeć i tym sposobem wszystkie artykuły - wyjaśnił minister.
Podkreślił również, że polityka socjalna ma chronić najuboższą część ludności przed skutkami wzrostu cen.
REKLAMA
Jego zdaniem, windowanie stóp procentowych spowodowałoby wzrost bezrobocia. Przywołał przykład początku lat 90. i "duszenie inflacji polityką Balcerowicza". - Ogromne odsetki, ogromne bezrobocie, więc chyba nie o to nam chodzi. Tu powinniśmy zachować ten umiar (...) ratując miejsca pracy - powiedział Kowalczyk.
Podwyżka o 50 pb.
Na początku lipca Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 6,5 proc. W lipcu prezes NBP Adam Glapiński prognozował, że zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej, inflacja będzie stopniowo się obniżać począwszy od III kw. br.
Zapewniał, że polityka pieniężna będzie nadal prowadzona w sposób mający obniżać inflację i jednocześnie sprzyjać wzrostowi gospodarczemu.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Inflacja przystopowała. Prof. Mączyńska: dobra wiadomość
- Inflacja wyhamowała. Prof. Ancyparowicz: bez dodatkowych impulsów powinna wygasać
- Marek Wróbel o inflacji: jeszcze zobaczymy, jak z tym hamowaniem będzie
mbl
REKLAMA
REKLAMA