"Po co im port komunikacyjny w Polsce, skoro jest w Berlinie". Głosy oburzenia po decyzji Senatu ws. CPK

Głosami polityków opozycji, Senat odrzucił ustawę o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Po co im port komunikacyjny w Polsce, skoro jest w Berlinie" - tak ocenił tę decyzję wicemarszałek Senatu z PiS, Marek Pęk.

2022-08-04, 15:58

"Po co im port komunikacyjny w Polsce, skoro jest w Berlinie". Głosy oburzenia po decyzji Senatu ws. CPK

Za odrzuceniem ustawy głosowało 53 senatorów, przeciw było 46. Odrzucenie ustawy rekomendowały senackie komisje: gospodarki narodowej i innowacyjności oraz infrastruktury. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.

Ustawa przewiduje konsolidację Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) przez wniesienie akcji, należących do Skarbu Państwa do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Wcześniej - w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy - nastąpi przekształcenie PPL w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Ostatnim etapem będzie objęcie akcji nowopowstałej spółki Polskie Porty Lotnicze przez CPK.

Grupa kapitałowa CPK

Skutkiem tych zmian będzie utworzenie grupy kapitałowej CPK skupiającej największe aktywa i procesy inwestycyjne w zakresie infrastruktury lotniskowej. Grupa będzie odpowiedzialna za pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych CPK, koordynację realizacji inwestycji i integrację zasobów państwa wokół programu CPK.

Ponadto ustawa poszerza katalog zadań Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego o zapewnienie optymalnych warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz przestrzennego regionu CPK. w kontekście m.in. Airport City oraz nowych obszarów mieszkaniowych i gospodarczych.

REKLAMA

Zmiany mają usprawnić też proces inwestycyjno-budowlany w zakresie tzw. inwestycji towarzyszących CPK - np. linii kolejowych, czyli tzw. szprych CPK.

Szeroki obszar lokalizacji CPK

Ustawa przewiduje również szereg zachęt dla mieszkańców do zbywania nieruchomości na szerokim obszarze przyszłej lokalizacji CPK przed formalnym ustaleniem tej lokalizacji w drodze decyzji administracyjnej, czyli przed wywłaszczeniem.

W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) spółka CPK może podwyższyć cenę nabycia, powiększając wartość rynkową nieruchomości - o 20 proc. w przypadku gruntu i 40 proc. w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo dla lokalu stanowiącego odrębny przedmiot własności.

Decyzję Senatu o odrzuceniu ustawy, skomentował za pośrednictwem mediów społecznościowych wicemarszałek Senatu z PiS, Marek Pęk. "Antyrządowa większość w Senacie odrzuciła ustawę o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Po co im port komunikacyjny w Polsce, skoro jest w Berlinie." - napisał. 

REKLAMA

Z kolei prezes CPK Mikołaj Wild napisał wcześniej, że Lotnisko Chopina jest przepełnione, a projekt Portu Solidarność  jest zgodny z prognozą popytu w Polsce - przygotowaną przez największe stowarzyszenie przewoźników lotniczych IATA.

Czytaj także:

es.tvp.info/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej