more_horiz
Wiadomości

Rada Mediów Narodowych wybrała przewodniczącego. Funkcję ponownie obejmie Krzysztof Czabański

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 20:34
Krzysztof Czabański po raz kolejny został wybrany na przewodniczącego Rady Mediów Narodowych. Po południu w Sejmie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady, które - zgodnie z przepisami - zwołała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Krzysztof Czabański ponownie przewodniczącym Rady Mediów Narodowych
Krzysztof Czabański ponownie przewodniczącym Rady Mediów NarodowychFoto: PAP/Radek Pietruszka

Podczas posiedzenia omówiono plan działania Rady na kolejną sześcioletnią kadencję oraz wybrano przewodniczącego. Poseł PiS Joanna Lichocka powiedziała po posiedzeniu, że zgodnie z oczekiwaniami wybrano Krzysztofa Czabańskiego.

Za jego kandydaturą głosowało trzech członków Rady, jeden głosował przeciw, a jeden się wstrzymał. - Oba te głosy pochodziły od przedstawicieli opozycji - dodała Joanna Lichocka. Zapowiedziała też, że w ciągu kilkunastu dni Rada zbierze się po raz kolejny, żeby rozpocząć normalną pracę.

Skład Rady Mediów Narodowych

W obecnej kadencji Rada Mediów Narodowych ma dwóch nowych członków. Jeden to wskazany przez Prawo i Sprawiedliwość przewodniczący sejmowej komisji kultury poseł Piotr Babinetz. Drugi poseł to polityk Lewicy Marek Rutka, który powiedział IAR, że jego rolą jest sprawdzanie, czy w mediach publicznych są przestrzegane zasady pluralizmu. Poseł Lewicy zaznaczył, że będzie kontrolował, czy politycy opozycji mają równy dostęp do mediów publicznych. Członkiem gremium jest także poseł Robert Kwiatkowski (obecnie koło PPS), zgłoszony przez klub Lewicy, powołany do RMN przez prezydenta w 2020 r. 

Rada Mediów Narodowych jest organem kolegialnym, powołującym i odwołującym zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Pełni także funkcję doradczą w zarządzaniu mediami publicznymi.

Kadencja członka Rady Mediów Narodowych trwa 6 lat. Trzech z nich wybiera Sejm, natomiast dwóch powołuje prezydent spośród kandydatów wskazanych przez największe kluby opozycyjne.

Posłuchaj
00:19 11875609_1.mp3 Krzysztof Czabański przewodniczącym Rady Mediów Narodowych na kolejną kadencję. Joanna Lichocka o przebiegu głosowania (IAR)

Czabański - dziennikarz, publicysta, prezes

Krzysztof Czabański urodził się 4 października 1948 r. w Warszawie. W 1966 r. zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. W Latach 1967-71 studiował na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Nauk Społecznych.

Jest autorem paru tysięcy artykułów prasowych i kilku książek. W latach 1971–81 był reporterem prasy oficjalnej, m.in. "Dookoła Świata", "Literatury", "Kultury" i "Tygodnika Solidarność". W latach 1982–89 był z kolei dziennikarzem prasy podziemnej, m.in. "Tygodnika Wojennego" i "PWA".

W latach 1989-2015 Czabański był dziennikarzem, publicystą, zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność", a także redaktorem naczelnym dziennika "Express Wieczorny" (1991-92 i 1993-95).

Czytaj także:

Krzysztof Czabański był prezesem Polskiej Agencji Prasowej (1992), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch (1998-2001), prezesem zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej S.A. (1999-2001), prezesem zarządu Polskiego Radia S.A. (2006-10), a także członkiem Rady Nadzorczej TVP S.A. (2007-10). Od 2021 r. jest również członkiem Rady Nadzorczej Centrum Kart S.A.

W latach 2015-16 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2015-19 posłem na Sejm RP. Od sierpnia 2016 r. Czabański był przewodniczącym Rady Mediów Narodowych.

Zobacz także: Krzysztof Czabański w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także