more_horiz
Wiadomości

Polska przyjęła w czerwcu najwięcej uchodźców z Ukrainy. Są nowe dane KE

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 16:15
Polska była w czerwcu zdecydowanym liderem wśród państw Unii Europejskiej pod względem liczby uchodźców przybyłych z Ukrainy. Z ochrony tymczasowej skorzystało w Polsce ponad 60 tys. osób, natomiast w drugiej w tym zestawieniu Rumunii ponad 10 tys. - poinformowała w piątek Komisja Europejska.
Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski blisko 5 mln uchodźców z Ukrainy
Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski blisko 5 mln uchodźców z UkrainyFoto: Daniel Sztork/Shutterstock

Kolejne miejsca zajęły Irlandia i Bułgaria. Do każdego z tych krajów przyjechało blisko 7 tys. Ukraińców - powiadomiła KE na Twitterze 

Unijna instytucja podkreśliła w swoim komunikacie, że te dane nie są kompletne, ponieważ brakuje informacji na temat liczby ukraińskich uchodźców, przyjętych w czerwcu m.in. przez Niemcy, Włochy, Czechy, Hiszpanię, Holandię i Austrię.

Jak przekazała w piątek w godzinach porannych polska Straż Graniczna, od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj, granicę z Polską przekroczyło 5,274 mln obywateli Ukrainy, a z Polski na Ukrainę, wyjechało 3,384 mln osób. W ciągu minionej doby do naszego kraju przybyło około 25 tys. Ukraińców. Podobna liczba obywateli Ukrainy przemieściła się też w przeciwnym kierunku.

Zwiększyć sankcje - wspólny apel

Polska i Estonia chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji - deklarowali po rozmowach w Warszawie szefowie resortów spraw zagranicznych obu państw Zbigniew Rau i Urmas Reinsalu. Obaj politycy w tym tygodniu złożyli wizyty w Kijowie. Warszawa i Tallin opowiadają się również za dalszym wsparciem broniącej się Ukrainy.

- Wspólnie z Estonią zabiegamy o to, by Ukraina nie była osamotniona w walce przeciwko agresorowi - mówił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Szef MSZ wymienił w tym kontekście zarówno pomoc polityczną i dyplomatyczną, jak i wojskową. - Wsparcie dla tego kraju musi pozostawać najwyższym priorytetem, tak długo, jak Ukraina tego wsparcia będzie potrzebować. (...) Jesteśmy przekonani co do konieczności nie tylko sankcyjnej presji wobec Rosji, ale także co do zasadności jej znaczącego zwiększenia - oświadczył Zbigniew Rau.

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także