more_horiz
Wiadomości

Masa Powstańcza na ulicach stolicy. Rowerzyści uczczą Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 05:05
Około 2,5 tys. cyklistów przejedzie w sobotę ulicami stolicy, by uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Trasa rowerowej Masy Powstańczej prowadzić będzie po Woli i Śródmieściu i liczyć będzie 10 kilometrów.
Rowerowa Masa Powstańcza wyruszy spod Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 17
Rowerowa Masa Powstańcza wyruszy spod Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 17Foto: PAP/Tomasz Gzell

Masa Powstańcza wystartuje o godz. 17.00 z Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy.

Jak co roku, podczas Masy Powstańczej będzie można usłyszeć powstańczą historię mijanych ulic i kamienic - mówi Jarosław Maliniak z Muzeum Powstania Warszawskiego. - W tym roku będziemy upamiętniać Batalion AK "Golski", będziemy więc jechać ulicami Śródmieścia południowego, głównie w rejonie Politechniki - powiedział Jarosław Maliniak.

Gra terenowa w Śródmieściu stolicy

W związku z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na sobotę zaplanowano także grę plenerową "Labirynt '44", która powstała na podstawie wojennych wspomnień powstańców. Wydarzenie potrwa od godz. 10.00 do 20.00 na ulicach stołecznego Śródmieścia.

Szczegóły i dokładny plan obu wydarzeń znajdują się na stronie 1944.pl.

63 dni heroicznej walki

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Do walki z Niemcami stanęło około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. O wolność walczyli nie tylko żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, ale także harcerze i ludność cywilna oraz oddziały Armii Ludowej, Polskiej Armii Ludowej, Korpusu Bezpieczeństwa i Narodowych Sił Zbrojnych.

Powstanie było planowane na kilka dni, trwało 63 dni. 3 października 1944 r., wobec wyczerpania zapasów żywności i amunicji, dowódca Armii Krajowej generał Tadeusz Komorowski "Bór" zdecydował o kapitulacji Powstania.

Armia Czerwona zatrzymała się na linii Wisły i nie pomogła w walce z Niemcami. W czasie krwawych walk zginęło od 16 do 18 tys. powstańców. Blisko 25 tys. zostało rannych, w tym ponad 6 tys. ciężko. Straty wśród osób cywilnych wyniosły około 180 tys. Po kapitulacji powstania, Niemcy zburzyli około 80 proc. zabudowań lewobrzeżnej Warszawy.  

Piotr Grzybowski o reparacjach wojennych: Polakom należy się zadośćuczynienie - zobacz nagranie rozmowy z poranka Polskiego Radia 24

Czytaj także:

Powstanie Warszawskie – serwis specjalny Polskiego Radia

mbl

Zobacz także

Zobacz także