more_horiz
Wiadomości

Co z remontem "Szpiegowa"? Stołeczny ratusz przyznaje: może okazać się niewykonalny

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 12:18
Jak przekazała rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk, możliwe, że remont "Szpiegowa" okaże się niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony. - Jednak żadne decyzje jeszcze nie zapadły i nie należy ich oczekiwać w najbliższym czasie - podkreśliła.
Remont Szpiegowa może okazać się niewykonalny lub ekonomicznie nieuzasadniony. Trwają analizy specjalistów
Remont "Szpiegowa" może okazać się niewykonalny lub ekonomicznie nieuzasadniony. Trwają analizy specjalistówFoto: Rafał Guz/PAP

Jak zaznaczyła przedstawicielka ratusza, miasto jest w tej chwili w kontakcie z Naczelną Organizacją Techniczną. - Analizujemy możliwości najbardziej efektywnego podejścia do oceny stanu technicznego budynku "Szpiegowa". Jest to ogromny obiekt i ze wstępnych analiz wynika, że nie spełnia żadnych norm budowlanych - przekazała rzecznik. 

- Możliwe, że jego remont okaże się niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły i nie należy ich oczekiwać w najbliższym czasie - podkreśliła.

Przejęcie "Szpiegowa"

Miasto przejęło "Szpiegowo" w marcu. W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady, jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Cały kompleks ma przeszło siedem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkali w nim pracownicy ambasady, ale również przedstawicielstwa handlowego. Miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia. Budynek położony jest na działce Skarbu Państwa, ale administruje nim miasto. Budynek po przejęciu przez miasto miał służyć rodzinom ukraińskim i warszawiakom.

Czytaj także:

Zobacz także: "Szpiegowo" w polskich rękach. W dawnych mieszkaniach Rosjan mają zamieszkać uchodźcy

ng

Zobacz także

Zobacz także