more_horiz
Wiadomości

Tysiące martwych ryb w Odrze. GIOŚ: w wodzie stwierdzono podwyższenie kilku parametrów

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 18:50
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska bada, dlaczego w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Martwe zwierzęta zostały wyłowione w województwach dolnośląskim i lubuskim. Wiceszefowa GIOŚ Magdalena Gosk poinformowała, że w zbadanych próbkach wody stwierdzono podwyższone pH, natlenienie i przewodność. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
GIOŚ i Wody Polskie o śnięciu ryb w Odrze
GIOŚ i Wody Polskie o śnięciu ryb w OdrzeFoto: NewsLubuski/East News

W prace nad zbadaniem przyczyn masowego śnięcia ryb zaangażowano wojewódzkie inspektoraty, Wody Polskie i samorządy. W obserwacji wód Odry wykorzystywane są również bezzałogowe statki powietrzne. Wiceszefowa GIOŚ Magdalena Gosk powiedziała podczas konferencji prasowej, że martwe ryby znaleziono w województwach dolnośląskim i lubuskim. Dodała, że w próbkach wody zbadanych w Centralnym Laboratorium Badawczym stwierdzono podwyższone pH, natlenienie i przewodność. Magdalena Gosk dodała, że obecnie w Odrze na terenie żadnego z województw nie występuje już mezytylen, o którym donoszono wcześniej.

Tony wyłowionych martwych ryb 

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że trwa wyławianie śniętych ryb z Odry w okolicach Cigacic i Głogowa. Proces zakończono w okolicach Oławy, gdzie zebrano aż pięć ton martwych ryb.

Przemysław Daca wskazał na niesprzyjające okoliczności: niski poziom wód w rzekach i wysoką temperaturę. Jak mówił w takich warunkach wystarczy niewielka ilość ścieku lub szamba, aby doszło do katastrofy ekologicznej. Szef Wód Polskich dodał, że w Odrze w okolicach Krosna Odrzańskiego znaleziono tylko kilka padłych ryb, więc można przypuszczać, że zanieczyszczenie dalszych odcinków rzeki nie będzie groźne.

Zawiadomienie do prokuratury

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w środowisku w związku z pogorszeniem jakości wody i spowodowaniem zniszczenia w świecie zwierząt w znacznych rozmiarach. Wody Polskie i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zaapelowały w komunikacie do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej.

"Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli" - napisano. Do czasu wyjaśnienia przyczyn zjawiska nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze i przygotowywania z nich posiłków.

Posłuchaj
00:54 11884159_1.mp3 GIOŚ i Wody Polskie o śniętych rybach w Odrze. Relacja Agnieszki Jasik (IAR) 

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także