more_horiz
Wiadomości

Wzrost pensji nauczycieli o nawet 20 proc. Minister Czarnek zapowiada zmiany

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 12:13
Wzrost wynagrodzeń młodych nauczycieli o 20 proc. od początku września zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł. [...] To wzrost o 738,69 zł - mówił szef resortu.
Przemysław Czarnek zapowiedział 20-procentową podwyżkę dla początkujących nauczycieli i uproszczenie awansu zawodowego nauczycieli
Przemysław Czarnek zapowiedział 20-procentową podwyżkę dla początkujących nauczycieli i uproszczenie awansu zawodowego nauczycieliFoto: PAP/Albert Zawada

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zorganizował briefing prasowy dotyczący wakatów i wynagrodzeń nauczycieli. Jak powiedział, przedstawia "suche i prawdziwe fakty" dotyczące sytuacji w szkołach.

Wzrost pensji nauczycieli

- Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł i to jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc. (...) o 738,69 zł. Takie są fakty - powiedział. Dodał, że jest to możliwe dzięki ustawie, która została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Sejmu po odrzuceniu poprawek Senatu.

- W ślad za wynagrodzeniem idzie również uproszczenie awansu zawodowego, który był zbyt skomplikowany - powiedział. Czarnek dodał, że nastąpi też skrócenie dojścia do stopnia nauczyciela mianowanego o dwa lata.

Minister powiedział, że nastąpi też wzrost średniego wynagrodzenia nauczyciela kontraktowego o 8 proc., czyli o 332,41 zł.- Średnie wynagrodzenie nauczyciela mianowanego będzie wynosiło 5 318,58 zł, a nauczyciela dyplomowanego średnie wynagrodzenie od 1 września 2022 r. - to 6 795,97 zł - wyliczał.

Szef MEiN przedstawił też wzrost średniego wynagrodzenia w latach 2017-2022. - U nauczyciela stażysty to łącznie 1 715 zł, kontraktowego - 1 415 zł, mianowanego -1 405 zł i dyplomowanego - o 1 796 zł - podał..

Co z wakatami w szkołach?

Przemysław Czarnek poinformował podczas konferencji prasowej, że 8 sierpnia na stronach internetowych kuratoriów oświaty znajdowała się informacja o 13 329 wakatach na stanowiska nauczycieli. Jak zastrzegł, dane te zmieniają się z dnia na dzień. - To, że mówimy o 13 329 wakatach na 8 sierpnia, to nie znaczy, że one są dzisiaj, bo podania spływają do dyrektorów. To jest normalny ruch kadrowy - ocenił.

Podkreślił, że wszystkich nauczycieli jest 700 tys. Dotyczy to od 1,5 do 2 proc. wakatów w szkołach. Takie wakaty są normalnością w ruchu kadrowym o tej porze roku - stwierdził.

Zaznaczył, że w 2019 roku o tej porze roku było wolnych 12 301 etatów. - Jak policzymy 12-13 tys. w stosunku do 700 tys. nauczycieli w Polsce to jest mniej więcej tak, jakby brakowało jednego nauczyciela w szkole, która zatrudnia 50 nauczycieli. To jest normalny ruch kadrowy - powiedział.

Jak podał, w 2019 roku było 12 301 etatów, w 2020 roku - 10 705, w 2021 roku - 13 533, a w 2022 - 13 329 etatów.

Rząd tworzy nowe etaty w szkołach

Przypomniał, że rząd uruchomił 520 mln zł na dodatkowe 18 tys. nowych etatów dla specjalistów (tj. psychologów, psychologów dziecięcych, logopedów, pedagogów).

- 14 tys. z tych etatów jest już obsadzonych, na 4 tys. specjalistów szkoły nadal czekają, ale to są zupełnie nowe etaty. Dlatego jeżeli porównujemy tegoroczny ruch kadrowy do tego z ubiegłego roku to jest on dokładnie na tym samym poziomie - podkreślił.

Niedoszacowanie wakatów? Czarnek: to dyrektorzy wprowadzają dane

Zapytany o słowa dyrektorów szkół, którzy twierdzą, że liczba wakatów jest niedoszacowana, Czarnek odpowiedział, iż zna dyrektorów szkół z różnych województw, którzy nie mają żadnych problemów kadrowych w szkole.

- Jeśli dyrektorzy mówią, że dane są niedoszacowane, to znaczy, że nie przestrzegają przepisów prawa. Bo obowiązkiem prawnym każdego dyrektora jest wprowadzanie do systemu informacji oświatowej precyzyjnych danych o wakatach na stanowiskach nauczycieli. Oczywiście, jeśli dyrektor czegoś nie wprowadził i mówi, że jest niedoszacowane, no to do kogo pani ma pretensje? - pytał Czarnek.

Podkreślił, że dane do systemu informacji oświatowej wprowadzają dyrektorzy, a kuratorzy je tylko zbierają. - To nie kurator wprowadza dane [...]. Jeśli ktoś nie doszacowuje wakatów, to musi być to dyrektor, który nie wprowadził danych - dodał.

Zmiany w Karcie nauczyciela

Przemysław Czarnek, przy okazji informacji o wzroście pensji nauczycieli początkujących, zapowiedział także zmiany w przepisach dot. statusu nauczyciela.

- Wszyscy państwo wiecie, że wynagrodzenia nauczycieli są rozbudowane o rozmaite dodatki, które są z Karty nauczyciela i które nie pasują w wielu przypadkach do dzisiejszej rzeczywistości, i które trzeba zmienić, bo są szkodliwe dla samych nauczycieli. Nauczyciel języka polskiego w małej miejscowości, który ma w klasie 5 uczniów, zarabia tyle samo, co nauczyciel w szkole podstawowej w centrum Warszawy - więcej, bo dostaje jeszcze dodatek wiejski [...]. Kto ma trudniejszą pracę? - pytał.

Minister edukacji i nauki zastrzegł, że takie rzeczy resort chce zmienić, ale tych zmian nie chcą związki zawodowe.

Czytaj również:

Zobacz także: Czarnek: od 1 września 20 proc. podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu

jmo

Zobacz także

Zobacz także