more_horiz
Wiadomości

"Gdzieś było zaniedbanie służb". Wąsik o dymisjach urzędników w związku ze skażeniem Odry [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 21:51
- W sprawie zatrucia Odry byliśmy uspokajani i ta skala była w pewien sposób niedoszacowana przez urzędników, którzy stracili stanowiska - mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Odniósł się w ten sposób do dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Wąsik przyznał, że "gdzieś było zaniedbanie służb podległych rządowi". Na bieżąco śledziliśmy informacje dotyczące katastrofy ekologicznej - zapraszamy do lektury.
Wiceszef MSWiA: skala zatrucia Odry była niedoszacowana przez urzędników, którzy w piątek stracili stanowiska
Wiceszef MSWiA: skala zatrucia Odry była niedoszacowana przez urzędników, którzy w piątek stracili stanowiskaFoto: East News/Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Działania Wód Polskich oraz służb ochrony środowiska w sprawie pojawienia się śniętych ryb w Odrze:

 • 26-28.07 - pierwsze sygnały o śniętych rybach w Odrze
                  - zbiór próbek i analiza stanu chemicznego
                  - połów śniętych ryb
                  - ustalanie przyczyn zjawiska
 • 28.07-4.08 - wyniki badanych próbek wskazują na podwyższoną zawartość tlenu w rzece
                 - podejrzenie o przedostaniu się substancji silnie utleniającej
 • 4.08 - WIOŚ we Wrocławiu stwierdził w próbkach pobranych z Odry na wysokości Oławy i na Śluzie Lipki występowanie substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne
                - WIOŚ w Zielonej Górze rozpoczyna pobieranie próbek wody
 • 8-10.08 - służby podejmują dalsze działania prowadzące do minimalizacji negatywnych skutków zjawiska śnięcia ryb
               - Główny Inspektor Ochrony Środowiska zaleca typowanie podmiotów, które mogły przyczynić się do zjawiska śnięcia ryb
 • 9.08 - WIOŚ składa do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
 • 10.08 - konferencja prasowa podsumowująca działania
23:52

Dziennik regionalny "Gazeta Lubuska" pisze, że Niemcy nie potwierdzają obecności rtęci w badanej wodzie z Odry. Tak wynika z opublikowanego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii.

"W piśmie przesłanym przez ministerstwo do mediów dotyczącym możliwych przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze nie ma potwierdzenia informacji o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu rtęci. Mowa natomiast o tym, że wymieranie ryb spowodowało wiele różnych czynników" - pisze "Gazeta Lubuska". Strona niemiecka podkreśla, że badania trwają.

23:51

Dziennik regionalny "Głos Szczeciński" informuje, że do tej pory z Odry - od Katowic do Gryfina - wyciągnięto ponad 28 ton śniętych ryb. Gazeta pisze, że najgorzej jest na odcinku zielonogórskim - tam wyłowiono ponad 8 ton truchła.

Przy jego usuwaniu pracuje 55 żołnierzy. Dziennik pisze, że służby będą kontynuować pracę przez cały weekend.

22:36

Wieczorem rozszerzono ALERT RCB wysyłany w związku z zanieczyszczeniem Odry.

SMS-y ostrzegawcze otrzymali użytkownicy sieci telefonii komórkowych na terenie województwa dolnośląskiego.

Wcześniej na wniosek wojewodów zachodniopomorskiego i lubuskiego, dotyczący zagrożenia ekologicznego, ALERT RCB wysłano do odbiorców części powiatów województwa zachodniopomorskiego oraz części powiatów województwa lubuskiego.

Rządowe Centerum Bezpieczeństwa ostrzega, by nie kąpać się w Odrze i nie używać wody z rzeki. Zaleca, by śledzić komunikaty Sanepidu.

22:02

Odpowiedź strony niemieckiej była taka, że informacja o skażeniu Odry rtęcią, to informacja medialna, która nie została potwierdzona żadnymi badaniami laboratoryjnymi, oczywiście absolutnie nie możemy niczego wykluczyć - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

21:20

Ministerstwo Klimatu i Środowiska o współpracy z Niemcami

21:08
21:02

Zakład Jack–Pol nie ma nic wspólnego, ani też w żaden sposób nie przyczynił się do katastrofy ekologicznej na Odrze - napisał prezes spółki Jacek Woźniak w wydanym oświadczeniu. O tym, że oławska firma mogła przyczynić się do zanieczyszczenia Odry, informowały lokalne media.

20:09

W sprawie zatrucia Odry byliśmy uspokajani i ta skala była jak gdyby w pewien sposób niedoszacowana przez urzędników, którzy w piątek stracili stanowiska - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak ocenił, zabrakło pewnej koordynacji służb.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Podkreślił, że "sprawę zatrucia Odry traktuje z najwyższym priorytetem".

20:07
19:24

W związku z zanieczyszczeniami Odry, wojewoda zachodniopomorski wprowadził obowiązujący do 18 sierpnia zakaz bezpośredniego kontaktu z wodami Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej wraz z łączącymi kanałami, a także korzystania z tych wód. 

Zakaz dotyczy spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów ryb, spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami rzeki Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej.

18:45

Rozkładająca się w nadmiarze materia organiczna stanowi zagrożenie dla reszty organizmów funkcjonujących w danym miejscu. Jednak dopóki nie dowiemy się, jaka substancja skaziła Odrę, prowadząc akcję zabezpieczającą, działamy po omacku - oceniła PAP biolog z PŚ, dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska. 

Zdaniem Aleksandry Ziembińskiej-Buczyńskiej z Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej "w obecnej chwili jedyne, co wiemy, że trzeba zrobić szybko - to usunięcie zalegającej materii organicznej i utrzymanie bezwzględnego zakazu korzystania z rzeki np. w celach rekreacyjnych".

18:27

Premier Mateusz Morawiecki: podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji szefa przedsiębiorstwa Wody Polskie Przemysława Dacy oraz szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

18:23
18:10

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba: nie potwierdzamy informacji o zawartości rtęci w Odrze w zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Poprosiliśmy o przedstawienie analiz strony niemieckiej ws. zawartości rtęci. Badamy codziennie próbki.

17:49

MSWiA zapowiada wzmożone kontrole jakości wody w Odrze. Po skażeniu rzeki i masowych śnięciach ryb Sanepid ma badać każdą próbkę wody przez najbliższe dni.

Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik po naradzie ze służbami poinformował, że wojewodowie trzech województw - zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego - wydali zakazy wchodzenia do rzeki. Wiceszef MSWiA dodał, że od wczoraj zintensyfikowano patrolowanie Odry. Wzdłuż rzeki pojawiły się patrole lotnicze i rzeczne, które monitorują sytuację na Odrze.

17:45

Żołnierze wielkopolskiej "Dwunastki" pomagają w usuwaniu skutków zanieczyszczenia rzeki Odry w woj. lubuskim. Terytorialsi przez najbliższych kilka dni pomogą oczyścić brzeg rzeki na odcinku Słubic do Kostrzyna nad Odrą. Natomiast na linii Krosna Odrzańskiego wsparcie realizuje 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, a dokładnie - 5. Kresowy Batalion Saperów.

16:51

Minister środowiska niemieckiego landu Brandenburgia Axel Vogel podkreślił, że skutki masowego śnięcia ryb w Odrze będą odczuwalne przez lata. 

- Dla Odry jako ekologicznie cennego akwenu jest to cios, po którym prawdopodobnie nie podniesie się przez kilka lat - powiedział polityk Zielonych podczas wizyty w nadodrzańskim Schwedt. 

Minister nie widzi natomiast poważnego zagrożenia dla Bałtyku z powodu substancji toksycznych, które mogłyby przedostać się rzeką do morza.

16:30

Na środę, 17 sierpnia, zwołane zostało w trybie pilnym nadzwyczajne, wspólne posiedzenie sejmowych komisji: ochrony środowiska oraz gospodarki morskiej, w sprawie zanieczyszczenia Odry - poinformował w Krakowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zgodnie z informacją, która pojawiła się na stronie internetowej Sejmu, tematem posiedzenia ma być informacja na temat działań podjętych przez rząd w związku z katastrofą ekologiczną na rzece Odrze.

16:26

Urząd Marszałkowski przeznaczy 50 tys. zł na doposażenie strażaków-ochotników z powiatu gryfińskiego, którzy usuwają skutki zanieczyszczenia Odry. Ze środków zakupione zostaną m.in. rękawice, fartuchy, wysokie kalosze, tzw. wodery.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz zdecydował o zakupie i przekazaniu OSP w regionie dodatkowego sprzętu ułatwiającego akcję usuwania skutków skażenia Odry.

16:25

Oświadczenie Polskiego Związku Wędkarskiego ws. katastrofy ekologicznej na rzece Odrze

16:07
16:04

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało smsowy alert do części mieszkańców województwa zachodniopomorskiego o zanieczyszczonej wodzie w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa.

15:35
15:32

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do mieszkańców i turystów, by nie wchodzili do wody i nie kąpali się w Odrze. Szef rządu powiedział w najnowszym odcinku swojego podcastu, że prawdopodobnie do rzeki świadomie zrzucono ogromne ilości odpadów chemicznych i Odra może potrzebować nawet lat, by wrócić do w miarę normalnego stanu.

"Nie odpuścimy tej sprawy, nie spoczniemy, dopóki winni nie zostaną surowo ukarani" - oświadczył premier.

Posłuchaj
00:28 11887125_2.mp3 Premier o sytuacji w Odrze: nie wchodźcie do wody, nie kąpcie się w niej (IAR)

 

15:27

Informacja o stężeniu rtęci w Odrze jest nieprawdziwa!

14:51

O dokumentację fotograficzną przypadków m.in. śniętych ryb w Dolinie Dolnej Odry apeluje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego - przekazał zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. Ma to pomóc w zwalczaniu skutków katastrofy ekologicznej.

14:47

W Polsce zachodniej mamy do czynienia z największą katastrofą ekologiczną od wielu lat, odpowiedzialność za tę sytuację ponosi rząd, zdymisjonowani powinni zostać wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i prezes Wód Polskich Przemysław Daca - uważa Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski.

W związku z zanieczyszczeniem Odry stowarzyszenie samorządowców wydało oświadczenie, w którym żąda dymisji wiceministra Witkowskiego i prezesa Dacy. Pod apelem podpisało się 33 samorządowców, m.in. prezydenci Sopotu, Wrocławia, Białegostoku, Gdańska, Łodzi, Opola, Gdyni, a także marszałkowie województw lubuskiego i pomorskiego.

14:37

W związku z katastrofą ekologiczną w Odrze, Zarząd Województwa Lubuskiego skieruje do rządu RP oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej - poinformował rzecznik prasowy Zarządu Woj. Lubuskiego Paweł Kozłowski. 

- Niezwłocznie należy wykorzystać system rządowego centrum bezpieczeństwa do ostrzegania mieszkańców. Zarząd Województwa Lubuskiego przeznaczył 100 tys. zł z rezerwy kryzysowej dla  Polskiego Związku Wędkarskiego w celu wsparcia ich działań i zabezpieczenia w narzędzia i środki ochrony osobistej. Uważamy też, że należy niezwłocznie wykonać badania wody i ryb oraz zabezpieczyć materiał dowodowy – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak

14:32

Obrońcy przyrody w Brandenburgii spodziewają się daleko idących konsekwencji dla Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry w wyniku możliwego zatrucia rzeki. 

"Skutki są po prostu straszne" - powiedział wicedyrektor parku Michael Tautenhahn agencji dpa. "Dla parku narodowego jest to po prostu katastrofa" - dodał. 

Dotyczy to zwierząt i roślin, a także rozwoju turystyki w regionie. Tautenhahn obawia się, że wielu ludzi będzie teraz omijać park narodowy szerokim łukiem jako "zatruty obszar katastrofy". Park Narodowy Doliny Dolnej Odry na samym wschodzie Brandenburgii jest jednym z najbogatszych w gatunki siedlisk w Niemczech.

14:01

Zapora w Lubuskiem ma powstać jeszcze w piątek. Będzie ona umiejscowiona przed Kostrzynem, na wysokości Górzycy. Jak powiedział dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Waldemar Gredka, zapora powstanie poniżej parku narodowego - przed wpływem rzeki Warty do Odry, a zarazem przed parkiem narodowym.

W tym samym województwie powstanie też druga zapora, która będzie umiejscowiona w okolicach Chojny.

13:52

Wędkarze z zachodniej Polski rozmawiają o skażeniu Odry. W Zielonej Górze trwa zwołane przez Polski Związek Wędkarski spotkanie dotyczące katastrofy ekologicznej na rzece. Oprócz przedstawicieli okręgów PZW z Katowic, Opola, Wrocławia, Legnicy, Zielonej Góry, Gorzowa i Szczecina biorą w nim udział także przedstawiciele samorządów lokalnych, policji, straży pożarnej, służb ochrony środowiska i instytucji związanych z rybactwem śródlądowym.

Posłuchaj
00:28 11886999_4.mp3 Prezes okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Zielonej Górze Mirosław Kamiński: chcemy porozmawiać o tym, co się dzieje aktualnie na Odrze (IAR) 
13:34
13:32

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że sytuacja skażenia Odry jest wciąż analizowana. Jak dodał, kwestia ta była tematem piątkowego posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Adam Niedzielski podkreślił, że obecnie wdrażane są odpowiednie procedury w związku ze skażeniem Odry.

Posłuchaj
00:17 11886950_1.mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski o zanieczyszczeniu Odry (IAR) 
13:16

Rzecznik GIOŚ przekazał, że już w czwartek za pośrednictwem ministerstwa, zwrócił się do strony niemieckiej o oficjalne informacje na temat odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry. - Tak, aby wykluczyć lub potwierdzić tę informacje z przestrzeni medialnej - wyjaśnił Maciej Karczyński.

13:13

- Wyniki badań próbek wody z Odry na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego nie potwierdziły obecności rtęci - poinformował Polskie Radio rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Maciej Karczyński, potwierdzając tym samym wcześniejsze zapewnienia wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka.

13:10
13:08

- Jeżeli eksperci poinformują, że skażenie Odry nie jest zjawiskiem o charakterze naturalnym, tylko spowodowanym przez człowieka, to odpowiedzialni za to ludzie oraz instytucje poniosą konsekwencje - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.

Czytaj także: "Odpowiedzialni za to poniosą konsekwencje". Marcin Horała o skażeniu Odry

13:07

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki nie wykluczył zamknięcia kąpielisk wzdłuż Odry. Dodał, że odpowiednie służby miałyby monitorować sytuację na tak zwanych dzikich kąpieliskach.

12:55

Oprócz Odry, codziennemu monitorowaniu podlega również Warta. Służby wojewody lubuskiego są w stałym kontakcie z dyrektorem Parku Narodowego Ujście Warty.

12:53

W południowej części województwa zachodniopomorskiego ma powstać druga zapora, która będzie służyć wyłapywaniu śniętych ryb płynących z nurtem. Będą one odbierane i utylizowane przez odpowiedni zakład.

12:48

Rządowe Centrum Bezpieczeń wysłało alerty na telefony komórkowe odbiorców części powiatów woj. lubuskiego. Mieszkańcy dostają komunikat o treści: "Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze. Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki. Śledź komunikaty Sanepidu". Alerty RCB wysłano na wniosek wojewody lubuskiego. 

12:44
12:40

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przekazał, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu w zakresie dostępu do wody pitnej zarządzono badania jej jakości w 15 ujęciach i kilkudziesięciu studniach wzdłuż Odry. Zajmuje się tym od piątkowego poranka Sanepid w porozumieniu z WIOŚ.

"Z informacji, które przekazał WIOŚ, z tych uwarunkowań geologicznych nie powinno być większego zagrożenia co do jakości wody pitnej, ale chcemy to sprawdzić" - zaznaczył wojewoda.

12:35

W pobliżu Kostrzyna nad Odrą, niedaleko ujścia do Warty, strażacy ustawią specjalną zaporę, której zadaniem będzie zatrzymywanie śniętych ryb płynących z nurtem. Zebrane truchło będzie na bieżąco zabierane do utylizacji przez specjalistyczna firmę. Koordynatorami działań zostali komendanci powiatowi PSP. Samorządom będą także przekazywane rzeczy potrzebne do bezpiecznego oczyszczania rzeki.

12:34

Wojewoda lubuski przekazał, że w piątek żołnierze i strażacy włączają się w usuwanie martwych ryb z Odry. Do działań na jej lubuskim odcinku zostało skierowanych przez MON 150 żołnierzy WOT. Będą oni pływać wspólnie ze strażakami na łodziach oraz pontonach i wybierać z rzeki truchło śniętych ryb.

12:32

Władysław Dajczak poinformował, że jedyną instytucją mogąca stwierdzić poziom rtęci w Odrze na terenie województwa lubuskiego jest WIOŚ, który wykonał takie badania 10 i 11 sierpnia. Jak dodał, ich wyniki wskazują, że poziom rtęci w wodzie Odry jest poniżej dopuszczalnej normy.

12:31

- W wodach rzeki Odry na terenie woj. lubuskiego nie ma podwyższonego poziomu rtęci - powiedział na briefingu prasowym w Gorzowie Wlkp. wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Informacje o znacząco przekroczonym poziomie tego płynnego i niebezpiecznego dla zdrowia metalu w Odrze podały niedawno niemieckie media, a za nimi polskie.

12:30

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zaapelował o spokój i powiedział, że jego pracownicy są zastraszani. - W tej chwili najważniejsze jest powstrzymanie tego, kto truje tę rzekę - podkreślił.

Czytaj także: "Gigantyczna fala od Wrocławia do Szczecina". Prezes Wód Polskich o skażeniu Odry

12:28

Do czwartku z Odry wyłowiono ponad 11 tysięcy ton śniętych ryb - poinformował o tym w Polskim Radiu 24 prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Podkreślił, że sytuacja jest poważna i skażenie jest gigantyczne, a fala zanieczyszczenia biegnie przez setki kilometrów, od Oławy i Wrocławia do Szczecina.

Posłuchaj
00:33 11886808_1.mp3 Prezes Wód Polskich Przemysław Daca: sytuacja w Odrze jest poważna, a skażenie gigantyczne (IAR) 
12:26

Niemiecki portal rbb24 podał, że pojawiły się pierwsze wyniki analizy prawdopodobnie skażonej wody z Odry. Laboratorium w Berlinie-Brandenburgii - według informacji portalu - stwierdzili wysokie stężenie rtęci w próbkach wody pobranych z rzeki na granicy polsko-niemieckiej.

12:11

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało w mediach społecznościowych kalendarium działań Wód Polskich i służb ochrony środowiska w sprawie pojawienia się śniętych ryb w Odrze.

12:10

Zielonogórski okręg Polskiego Związku Wędkarskiego wprowadził zakaz wędkowania na rzece Odrze oraz jej dopływach do odwołania. "Prosimy o ostrożność i unikanie kontaktu z wodą" - napisano w komunikacie.

12:04

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim obraduje sztab kryzysowy. Biorą w nim udział m.in. Wojska Obrony Terytorialnej, Sanepid, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Straż Pożarna. 

11:59

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że truciciele Odry nie zostaną bezkarni. "Zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona" - podkreślił.

Zobacz także

Zobacz także