more_horiz
Wiadomości

Skażenie Odry. Wiceszef MSWiA: zakaz wchodzenia do rzeki w trzech województwach

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 19:30
MSWiA zapowiada wzmożone kontrole jakości wody w Odrze. Po skażeniu rzeki i masowych śnięciach ryb sanepid ma badać każdą próbkę wody przez najbliższe dni. Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik po naradzie ze służbami poinformował, że wojewodowie trzech województw - zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego - wydali zakazy wchodzenia do rzeki.
Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik o skażeniu Odry i zakazie wchodzenia do wody
Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik o skażeniu Odry i zakazie wchodzenia do wodyFoto: Twitter.com/@MSWiA_GOV_PL

Wiceszef MSWiA dodał, że od wczoraj zintensyfikowano patrolowanie Odry. Wzdłuż rzeki pojawiły się patrole lotnicze i rzeczne, które monitorują sytuację na Odrze. 

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba dodał, że nie potwierdza informacji o zawartości rtęci w Odrze w zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

- Poprosiliśmy o przedstawienie analiz ze strony niemieckiej ws. ich analiz dot. zawartości rtęci. Badamy codziennie próbki - powiedział na wspólnej z MSWiA konferencji prasowej. Informacja o dużym stężeniu rtęci w wodach Odry pojawiła się w niektórych niemieckich mediach.

- Wiemy, że aparatura pokazuje podwyższone czynniki chemiczne wody - np. podwyższoną ilość tlenu. Lada dzień powinniśmy otrzymać wyniki nt. przyczyny śnięcia ryb - powiedział Jacek Ozdoba. 

Skażenie Odry. Są pierwsze podejrzenia sprawców

Sprawę zanieczyszczenia rzeki bada prokuratura oraz uprawnione do tego organy podlegające Ministerstwu Klimatu. Wstępnie wytypowano już podmioty, które mogą być odpowiedzialne za katastrofę ekologiczną na Odrze. Wstępne ustalenia wskazują na to, że do skażenia Odry mogło dojść w rejonie tamy w Lipkach, niedaleko Oławy.

Wiceminister Ozdoba przypomniał, że za tego typu przestępstwo kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności. W tej chwili jesteśmy w przededniu podpisania nowelizacji kodeksu karnego dot. przestępstw środowiskowych.

Posłuchaj
00:53 11887582_1.mp3 Zakaz wchodzenia do Odry na obszarze trzech województw. Relacja Michała Fedusio (IAR) 

Tymczasem premier Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa przedsiębiorstwa Wody Polskie Przemysława Dacy oraz szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Czytaj także:

Zobacz: Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała w Programie 1 Polskiego Radia

ASP

Zobacz także

Zobacz także