more_horiz
Wiadomości

Otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Szef MON podał termin

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 16:00
- Jeszcze w tym roku gmach Muzeum Bitwy Warszawskiej osiągnie stan zamknięty i rozpoczną się prace wykończeniowe - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Ossowie pod Warszawą.
Minister Obrony Narodowej podczas pikniku w Ossowie
Minister Obrony Narodowej podczas pikniku w OssowieFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

Konferencja prasowa ministra obrony odbyła się podczas jednego z kilkudziesięciu pikników wojskowych, które w ten weekend odbywają się w całej Polsce. Na pobliskim terenie trwa budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Jego budowa rozpoczęła się na kilkanaście dni przed setną rocznicą bitwy w sierpniu 2020 r. Minister podkreślił, że muzeum będzie także miejscem spotkań uczestników kolejnych obchodów zwycięstwa nad bolszewizmem i rekonstruktorów. - Gmach już stoi, jest zadaszony. Jeszcze w tym roku gmach Muzeum Bitwy Warszawskiej osiągnie stan zamknięty i rozpoczną się prace wykończeniowe - powiedział.

Odnosząc się do zarzutów opozycji, o opóźnianie tej inwestycji wyjaśnił, że teren, na którym stanął budynek przyszłego muzeum, jest niezwykle trudny i wymagał m.in. wbicia ponad 500 pali wzmacniających jego fundamenty. Dodał, że krytycy budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej "rządzą Warszawą i od ośmiu lat nie mogą sobie poradzić z remontem Sali Kongresowej". - Tymczasem budynek Muzeum Bitwy Warszawskiej już stoi i za rok będziemy mogli do niego wejść i oglądać pierwsze wystawy - powiedział wicepremier.

Wojna na Ukrainie

Szef MON odniósł się również do Bitwy Warszawskiej i trwającej wojny na Ukrainie. - Wówczas nasi przodkowie zatrzymali nawałę, uratowali Polskę i świat przed nawałą bolszewizmu, ale nie ulega wątpliwości, że było to rosyjskie imperium. Niezależnie czy jest czerwone, białe, czy putinowskie to posługuje się identycznymi metodami. Doświadczają tego Ukraińcy - powiedział szef MON. Dodał, że podczas pikniku spotkał Ukrainkę, która dziękowała mu za pomoc udzielaną przez Polskę jej krajowi. - To nasz obowiązek wynikający z głębi naszego doświadczenia historycznego. Nie ulega wątpliwości, że imperium rosyjskie to zło wcielone, które zawsze dopuszczało się zbrodni. Dopuszcza się ich na Ukrainie i zadaniem całego wolnego świata jest zatrzymanie pochodu tego zła - podkreślił.

Podczas pikniku wojskowego w Ossowie zaprezentowano sprzęt wojskowy z wybranych jednostek Wojska Polskiego, między innymi służące na Ukrainie armatohaubice Krab oraz niedawno włączone do WP opancerzone samochody patrolowe MRAP.

Osiemnasta najważniejsza bitwa świata

Przypomnijmy, bój z bolszewikami pod Ossowem na ziemiach powiatu wołomińskiego rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. Był on częścią Bitwy Warszawskiej, w wyniku której Armia Czerwona została zmuszona do odwrotu. Bitwa, która przeszła do historii jako "osiemnasta decydująca o losach świata", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem. Lenin dążył bowiem do zajęcia Polski, a następnie wsparcia komunistów niemieckich i ruchów lewicowych w innych zakątkach kontynentu. Starcie pod Warszawą zostało uznane za osiemnastą, pod względem znaczenia, bitwę w historii świata.

Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Operacja „Wisła” rozpoczęta została z rozkazu Lenina już 18 listopada 1918 roku. Po niemal roku walki zostały przerwane trzymiesięcznymi rozmowami pokojowymi. Armia Czerwona rozpoczęła kolejną ofensywę i 13 sierpnia 1920 r. znalazła się na przedpolach Warszawy Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Operacja „Wisła” rozpoczęta została z rozkazu Lenina już 18 listopada 1918 roku. Po niemal roku walki zostały przerwane trzymiesięcznymi rozmowami pokojowymi. Armia Czerwona rozpoczęła kolejną ofensywę i 13 sierpnia 1920 r. znalazła się na przedpolach Warszawy

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także