more_horiz
Wiadomości

102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Prezydent Duda: lekcje historii stają się bardzo aktualne

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 18:10
- Lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualne, jako wezwanie do wierności wartościom najwyższym, do współpracy w sprawach dotyczących bezpieczeństwa, wolności i dobrej przyszłości Rzeczypospolitej - ocenił prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Prezydent Andrzej Duda: lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualne
Prezydent Andrzej Duda: lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualneFoto: Grzegorz Jakubowski / KPRP / Prezydent.pl

W opublikowanym na stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przesłaniu prezydent, zwracając się do przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, weteranów i żołnierzy polskich oraz do rodaków w kraju i za granicą napisał, że obecnie Polska cieszy się pokojem, ale zdajemy sobie sprawę, że u naszych granic trwa wojna.

"Na naszych oczach dokonuje się dziejowy przełom. To czas, gdy lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualne - jako wezwanie do wierności wartościom najwyższym, do współpracy w sprawach dotyczących bezpieczeństwa, wolności i dobrej przyszłości Rzeczypospolitej" - podkreślił Andrzej Duda.

102. rocznica Bitwy Warszawskiej

Prezydent RP w opublikowanym przesłaniu zaznaczył, że wiktoria warszawska opromieniła armię odrodzonej Rzeczypospolitej nieprzemijającą sławą. Przez 74 lata istnienia Rosji Sowieckiej - od roku 1922 noszącej nazwę ZSRR - państwo to, występując formalnie jako strona konfliktu zbrojnego, przegrało tylko jedną wojnę. Było to właśnie starcie z Rzeczpospolitą, zakończone w roku 1921. Zdołaliśmy wtedy zatrzymać globalną ekspansję komunizmu. "Dlatego wszyscy, którzy przyczynili się do zwycięstwa Polski nad Związkiem Sowieckim, zasługują na miano bohaterów wolnego świata" - napisał.

>>> Zobacz serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" <<<

Dodał, że wybór rocznicy kluczowych walk u wrót Warszawy jako daty Święta Wojska Polskiego był więc ze wszech miar słuszny. "Dzisiaj z wdzięcznością upamiętniamy bohaterów, którzy w obronie wolności swojej i naszej nie szczędzili trudów i krwi. Z czcią pochylamy głowy przed mogiłami poległych. Ale też z wielką radością oddajemy hołd wszystkim patriotom, wojskowym i cywilom, dzięki którym upragniona, odzyskana po nocy zaborów Polska Niepodległa mogła przetrwać, aby rosnąć w siłę i rozwijać się z pożytkiem dla swoich obywateli" - wskazał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że święto Wojska Polskiego jest także okazją, aby przypomnieć, że stan Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej zawsze odzwierciedlał stan naszego państwa oraz siłę polskiego ducha wolności.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także