more_horiz
Wiadomości

Skażenie Odry. Anna Moskwa: nie potwierdzono obecności substancji toksycznych

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 21:43
Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w najbliższych godzinach próbki wody z Odry zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji. Dodała, że podjęto decyzję, że część próbek zostanie wysłana do zbadania do zagranicznych laboratoriów.
Anna Moskwa: próbki wody z Odry zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji
Anna Moskwa: próbki wody z Odry zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji Foto: STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA

Podczas konferencji prasowej w Szczecinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że podstawowym celem jest zniwelowanie potencjalnych skutków, jaki kryzys związany z zatruciem Odry może wywołać.

Prowadzimy też prace nad jak najszybszą identyfikacją przyczyny i źródła potencjalnego skażenia. Od początku identyfikacji zagrożenia są regularne pobierane próbki wody, pobrano już 150 próbek. Wszystkie laboratoria pracują 24 godziny na dobę. Podjęliśmy decyzję, że część próbek wyślemy do innych zagranicznych laboratoriów. W najbliższych godzinach próbki zostaną poddane badaniom w kierunku poszukiwania 300 potencjalnych substancji, teraz podlegają badaniu na pestycydy - powiedziała Anna Moskwa.

Skażenie Odry. Badanie śniętych ryb

Przypomniała, że do tej pory żadne z tych działań nie potwierdziło obecności substancji toksycznych, jednocześnie były też prowadzone badania śniętych ryb pod kątem obecności rtęci i metali ciężkich. Dodała, że ani rtęci, ani metali ciężkich nie stwierdzono w próbkach pobranych z ryb.

- Jednocześnie podjęliśmy decyzję o kompleksowych sekcjach ryb, ale także o analizie zachowania ryb w ostatnich momentach przed śnięciem. Analizujemy różne warianty, zarówno wprowadzenia substancji niebezpiecznych, które mogą powodować śnięcie ryb, choć żadnych nie zidentyfikowaliśmy, ale też bierzemy pod uwagę podniesione wskaźniki, związane z sytuacją w przyrodzie - dodała.

Posłuchaj
00:23 11890072_1.mp3 Minister Anna Moskwa: dotychczasowe badania nie potwierdziły obecności substancji toksycznych w Odrze (IAR) 

Czytaj także:

Katastrofa ekologiczna. Podniesiony poziom tlenu w Odrze

Przyznała, że nadal brane jest pod uwagę zatrucie rzeki. - To, co stwierdziliśmy, to podniesiony poziom tlenu, który odbiega od stężeń występujących w lecie, wysokie temperatury, niski poziom wody, ale także brak rozkwitu, to może, choć nie musi wskazywać, że chodzi o nienaturalne pochodzenie - powiedziała Anna Moskwa.

Dodała, że w trybie ciągłym są kontrolowane podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą wzdłuż rzeki, oraz że wyznaczona została nagroda w wysokości 1 mln zł dla osoby, która pomoże w identyfikacji ewentualnego sprawcy.

Zobacz także: "Odpowiedzialni za to poniosą konsekwencje". Marcin Horała o skażeniu Odry

ng

Zobacz także

Zobacz także