more_horiz
Wiadomości

Polsko-niemieckie konsultacje ws. sytuacji na Odrze. Trwa rozmowa ministrów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 20:10
Jak poinformowała w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Szczecinie trwa rozmowa polskich i niemieckich ministrów na temat sytuacji w Odrze.
Minister Moskwa: trwa rozmowa polskich i niemieckich ministrów na temat sytuacji na Odrze
Minister Moskwa: trwa rozmowa polskich i niemieckich ministrów na temat sytuacji na OdrzeFoto: Twitter.com/@moskwa_anna

"Razem z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem rozmawiamy z minister środowiska Niemiec Steffi Lemke oraz ministrami Axelem Voglem i Tillem Backhausem na temat sytuacji na Odrze" - napisała na Twitterze szefowa resortu klimatu.

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbywa się spotkanie ministrów ds. środowiska i gospodarki wodnej Polski i Niemiec ws. zanieczyszczenia Odry. Ze strony Polski w konferencji udział biorą: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Natomiast ze strony Niemiec w konferencji uczestniczą: federalna minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów Steffi Lemke, minister rolnictwa, klimatu i środowiska Kraju Związkowego Brandenburgia Axel Vogel i minister ochrony klimatu, rolnictwa, wsi i środowiska Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus.

Posiedzenie zespołu ds. skażenia Odry

Jak informowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wcześniej w niedzielę odbyło się posiedzenie międzyresortowego zespołu do spraw skażenia Odry. W spotkaniu uczestniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceministrowie spraw wewnętrznych Maciej Wąsik i Bartosz Grodecki, a także przedstawiciele KPRM, MON, Ministerstwa Rolnictwa, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, instytucji ds. ochrony środowisk, wojewodów i służb.

Czytaj także:

Z kolei w sobotę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że Państwowy Instytut Weterynaryjny po przebadaniu ryb siedmiu gatunków wykluczył rtęć jako powód ich śnięcia. Sprawę zanieczyszczenia rzeki bada prokuratura oraz uprawnione organy, podlegające pod resort klimatu. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że najbardziej prawdopodobnym powodem zatrucia Odry był nielegalny zrzut substancji niebezpiecznych.

***

Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

Zobacz także: "Odpowiedzialni za to poniosą konsekwencje". Marcin Horała o skażeniu Odry

ng

Zobacz także

Zobacz także