more_horiz
Wiadomości

"Polska wraz z NATO chroni bezpieczeństwo całej Europy". Życzenia szefa MON

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 09:35
Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, składając życzenia żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego, we wpisie na Twitterze podkreślił, że 15 sierpnia oddajemy hołd triumfowi oręża polskiego nad bolszewikami, a po ponad stu latach rosyjski imperializm znów zaatakował. W tym roku obchodzimy 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: wojna za naszą wschodnią granicą przypomina nam, czym jest walka w obronie wolności i niepodległości
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: wojna za naszą wschodnią granicą przypomina nam, czym jest walka w obronie wolności i niepodległościFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

"W Święto Wojska Polskiego przyjmijcie wyrazy uznania, życzenia sukcesów, a także satysfakcji z pracy i służby" - napisał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w życzeniach dla żołnierzy opublikowanych we wspisie na Twitterze MON.

Podkreślił, że wartości, takie jak "honor i wierność Ojczyźnie pozostały niezmienne". Zwrócił także uwagę na wagę współpracy w ramach NATO, której celem, jak napisał, jest zapewnienie bezpieczeństwa Polski i Europy.

Triumf oręża polskiego nad bolszewikami

Minister Błaszczak przypomniał także o współczesnym kontekście obchodzonego dziś święta. Porównał inwazję bolszewicką z roku 1920 do rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. "Wojna za naszą wschodnią granicą przypomina nam, czym jest walka w obronie wolności i niepodległości" - napisał.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej będzie razem z prezydentem Andrzejem Dudą brał udział w głównych obchodach Święta Wojska Polskiego. Ponadto wieczorem pojedzie do Elbląga, gdzie na Wyspie Spichrzów zaplanowano koncert piosenki wojskowej państw NATO oraz piknik wojskowy.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też "cudem nad Wisłą". W 1923 r. dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego. Ponownie wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.

Czytaj więcej:

nt

Zobacz także

Zobacz także