more_horiz
Wiadomości

Pogoda: upały, burze z gradem i możliwe podtopienia. Ostrzeżenia IMGW

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 07:07
Niemal na całym obszarze kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed burzami z gradem. Hydrolodzy spodziewają się nawet gwałtownych wzrostów stanu wody i podtopień w południowo-wschodnich województwach. Ponadto, dla północnej części Polski wydano alerty (I i II stopnia) dotyczące upałów.
IMGW ostrzega przed upałem i burzami
IMGW ostrzega przed upałem i burzamiFoto: Dariusz Banaszuk/Shutterstock & IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami w pasie północnej Polski. Ostrzeżenie II stopnia, dotyczy pasa od Szczecina i Gorzowa Wielkopolskiego, poprzez Bydgoszcz, Grudziądz, Gdańsk, Elbląg, Płock, do Olsztyna i Białegostoku. W okolicach Słupska i Koszalina obowiązuje alert I stopnia.

W większej części kraju mogą też wystąpić burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 milimetrów oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami grad. Są to także ostrzeżenia pierwszego stopnia. Jedynie dla Lubelszczyzny (poza południowo-wschodnimi powiatami) i wschodniego Mazowsza nie wydano żadnych ostrzeżeń.

Ze względu na spodziewane burze z gradem IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla południowo-wschodnich województw. Możliwe są gwałtowne wzrosty stanu wody i podtopienia.

"W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia" - poinformował IMGW w komunikacie o wydaniu ostrzeżenia hydrologicznego. Dla województw podkarpackiego, małopolskiego, części śląskiego i świętokrzyskiego wydano ostrzeżenie hydrologiczne. Obowiązuje ono od poniedziałkowego popołudnia do wczesnych godzin porannych we wtorek.

IMGW poinformował też, że w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. "Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich)" - poinformowali hydrolodzy.

Pogoda. Ciepło w całym kraju

Synoptyk IMGW zapowiada ciepły poniedziałek. Na północy Polski termometry wskażą nawet 31 stopni Celsjusza. Niemal w całym kraju będzie padać i wystąpią burze - przekazała Dorota Pacocha. Temperatura maksymalna od 26 stopni w niemal całym kraju do 31 stopni na północy Polski. Chłodniej w kotlinach górskich oraz na Helu - od 23 do 25 stopni.

Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W nocy pochmurno, z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Prognozowana suma opadów do 15 mm. Na zachodzie mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.

Czytaj więcej:

ms

Zobacz także

Zobacz także