more_horiz
Wiadomości

Prezydent podziękował żołnierzom i ich bliskim za służbę. Podkreślił znaczenie modernizacji armii

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 15:15
- Dziękuję za decyzje podejmowane przez ministrów obrony Mariusza Błaszczaka i Antoniego Macierewicza. To decyzje o modernizacji, ale też o rozbudowie potencjału osobowego armii (...). Dziękuję żołnierzom i ich rodzinom - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.
Prezydent RP Andrzej Duda (L) i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak (P) przed uroczystą odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Prezydent RP Andrzej Duda (L) i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak (P) przed uroczystą odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

- Dziękuję za te wszystkie decyzje, podejmowane przez obecnego ministra obrony narodowej pana Mariusza Błaszczaka, dziękuję także za decyzje podejmowana za poprzedniego ministra obrony narodowej pana Antoniego Macierewicza - mówił prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowych obchodów na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odnosząc się do decyzji zakupów sprzętu wojskowego dla polskiego wojska.

Jak podkreślił, "to także decyzje o rozbudowie potencjału osobowego polskiej armii, w tym o utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk, które tak znakomicie sprawdziły się w tak wielu trudnych sytuacjach na przestrzeni ostatnich lat".

Podziękowania dla żołnierzy i ich bliskich

- Dziękuję z całego serca za służbę wszystkich naszych żołnierzy - w kraju i poza jego granicami, we wszystkich jego kontyngentach - tam, gdzie z wielką odpowiedzialnością i w niezwykle profesjonalny sposób reprezentujecie nas, wystawiając wspaniałe świadectwo Polsce i Polskim Siłom Zbrojnym, pokazując, że jesteśmy odpowiedzialnym sojusznikiem i aliantem, że można nam zaufać - dodał.

Posłuchaj
00:19 11891005_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda dziękował żołnierzom za służbę, także podczas pandemii (źr. IAR)


Prezydent podziękował także najbliższym żołnierzy. - Dziękuję wszystkim tym, którzy na was czekają. Tym, którzy drżą z niepokoju wtedy, gdy wykonujecie różne najtrudniejsze zadania - najczęściej nawet nie wiedzą, gdzie, ale są i obdarzają was miłością, cierpliwością i ciepłem, tak ogromnie przecież potrzebnym każdemu człowiekowi - zwrócił się do żołnierzy.

Czytaj więcej:

"Niech żyje polski żołnierz, niech żyje wolna, suwerenna i niepodległą Polska"

- Dziękuję im za to z całego serca. Zawsze powtarzam, że w wojsku służą całe rodziny, że misje z narażeniem życia wykonuje nie tylko mąż czy żona, a wykonują ją także małżonkowie, dzieci czy rodzice czekający w domu i drżący z niepokoju. Chcę, żebyście byli pewni, że Rzeczpospolita o tym pamięta - mówił prezydent, zwracając się do żołnierzy.

- Życzę wam, polscy żołnierze i polskie rodziny wojskowe - wszystkie, nie tylko żołnierzy w służbie, ale także tych, którzy przeszli już na emeryturę - rodziny naszych polskich kombatantów, bohaterów; życzę wam przede wszystkim, żeby Polska była zawsze bezpieczna. Życzę wam, by nigdy nie trzeba było z bronią w ręku stawać do obrony Rzeczypospolitej. Żeby nie tylko teraz, ale i przez najbliższe lata i dziesięciolecia z odpowiedzialnością realizowany był proces modernizowania polskiej armii, oznaczający umacnianie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej trwania - tu w tym trudnym, ale bardzo ważnym miejscu Europy, gdzie nasze państwo i nasz naród trwa i rozwija się od tysiąca lat - życzył prezydent Duda.

- Niech żyje polski żołnierz, niech żyje wolna, suwerenna i niepodległą Polska. Cześć i chwała bohaterom! - zakończył.

Posłuchaj
00:28 11890976_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia wojskowym i ich rodzinom (źr. IAR)

Święto Wojska Polskiego

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w uroczystej odprawie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe.

W uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego wzięli udział między innymi przedstawiciele władz: premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, posłowie, senatorzy, a także dowódcy i żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze wojsk sojuszniczych, kombatanci i harcerze.

Wcześniej prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i szefa MON Mariusza Błaszczaka wzięli udział w Mszy świętej za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

***

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Wojska Polskiego:

PAP/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także