more_horiz
Wiadomości

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Obchody w całym kraju [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 21:46
W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w wielu miejscach kraju miały miejsce uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Odbywały się pokazy wojskowe i pikniki. Na antenach Polskiego Radia i na portalu PolskieRadio24.pl relacjonowaliśmy przebieg uroczystości, omawialiśmy znaczenie wygranej walki z bolszewikami i opowiadaliśmy o polskich siłach zbrojnych. Zapraszamy do przeczytania relacji.
Piknik z okazji Święta Wojska Polskiego, 14 bm przed stadionem PGE Narodowym w Warszawie. W programie imprezy znalazły się m.in. pokazy sprzętu wojskowego, rekonstrukcja bazy wojskowej z misji zagranicznych, koncert orkiestry wojskowej i widowisko Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Piknik z okazji Święta Wojska Polskiego, 14 bm przed stadionem PGE Narodowym w Warszawie. W programie imprezy znalazły się m.in. pokazy sprzętu wojskowego, rekonstrukcja bazy wojskowej z misji zagranicznych, koncert orkiestry wojskowej i widowisko Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska PolskiegoFoto: PAP/Marcin Obara

W całym kraju miały miejsce obchody Święta Wojska Polskiego. Główna część oficjalnych uroczystości odbyła się w WarszawieAndrzej Duda wręczył nominacje generalskie oraz odznaczenia państwowe, a także wygłosił przemówienie. W uroczystościach wzięli też udział m.in. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. W trakcie uroczystości zostały oddane salwy armatnie. Całość zwieńczyła defilada pododdziałów. 

Po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli wieńce przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

>>> Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" <<<

Serwis bitwa1920.gov.pl

21:14

21:11

21:10

21:09

21:08

21:04

20:58

- Warto być żołnierzem, warto być częścią wielkiej wojskowej rodziny NATO - mówił, zachęcając do wstępowania do wojska, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podczas poniedziałkowego koncertu piosenki wojskowej państw NATO w Elblągu. Wcześniej w tym mieście odbył się piknik wojskowy.

Zwracając się do widzów koncertu w Elblągu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak mówił, że Wojsko Polskie jest dziś dobrze wyszkolone. "W każdej sytuacji możemy liczyć na naszych żołnierzy, są sprawni, gotowi do działania, nieustannie się szkolą, podnoszą swoje umiejętności" - wyliczał i zachęcał "wszystkich, którzy planują swoją przyszłość", by wstępowali do wojska, do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

"Sprawdzicie, czy bycie żołnierzem to pomysł dla was. (...). Każdy ochotnik otrzymuje 4560 zł miesięcznie, może zrobić prawo jazdy i zdobyć różne uprawienia m.in. patent nurka, czy skoczka spadochronowego. Po rocznym szkoleniu może zostać zawodowym żołnierzem lub rezerwistą. Zajrzyjcie do najbliższego wojskowego centrum rekrutacji, czekamy nas. Potrzebujemy waszej wiedzy i energii, sprawności i entuzjazmu" - zachęcał Błaszczak ze sceny na elbląskiej Wyspie Spichrzów.

20:31

20:15

Rano Michał Dworczyk poinformował, że "w dniu Wojska Polskiego w Stryju została poświęcona odremontowana kwatera żołnierzy 1920 r.". "Podziękowania dla mera Stryja, Konsul Gen. RP we Lwowie, miejscowych Polaków oraz MKiDN. Wieńce złożyliśmy również na grobach Strzelców Siczowych i poległych ostatnio obrońców Ukrainy" - przekazał.

Rano Dworczyk poinformował, że "w dniu Wojska Polskiego w Stryju została poświęcona odremontowana kwatera żołnierzy 1920 r.". "Podziękowania dla mera Stryja, Konsul Gen. RP we Lwowie, miejscowych Polaków oraz MKiDN. Wieńce złożyliśmy również na grobach Strzelców Siczowych i poległych ostatnio obrońców Ukrainy" - przekazał. 15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też "Cudem nad Wisłą", która przesądziła o zatrzymaniu pochodu bolszewików na zachód Europy. W 1923 r. dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego. Po upadku komunizmu - na mocy ustawy z 30 lipca 1992 r. - ponownie stał się świętem państwowym.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też "Cudem nad Wisłą", która przesądziła o zatrzymaniu pochodu bolszewików na zachód Europy. W 1923 r. dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego. Po upadku komunizmu - na mocy ustawy z 30 lipca 1992 r. - ponownie stał się świętem państwowym.

20:13

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk upamiętnił w poniedziałek uczestników wojny 1920 r., którzy spoczywają na Cmentarzu Orląt Lwowskich. "Po raz pierwszy w historii razem oddaliśmy hołd polskim i ukraińskim żołnierzom" - podkreślił.

Szef KPRM razem z polską delegacją uczestniczył w uroczystościach upamiętniających rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. we Lwowie. Jak przypomniał na swoim profilu na Twitterze, na Cmentarzu Orląt Lwowskich spoczywają również uczestnicy "Cudu nad Wisłą". "Po raz pierwszy w historii razem: Polacy ze Lwowa, Konsul Gen. RP, Gub. Lwowski Maksym Kozytskyy i mer Lwowa Andrij Sadowy oddaliśmy hołd polskim i ukraińskim żołnierzom" - napisał.

19:57

Posłuchaj
00:22 11891364_1.mp3 Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz: dzisiaj należy przypominać współczesnym pokoleniom o walce ramię w ramię Polaków i Ukraińców w wojnie polsko-bolszewickiej (źr. IAR)

 

19:55

Posłuchaj
00:30 11891321_1.mp3 Wicepremier Piotr Gliński: bycie razem z Ukrainą to nasza wspólna tożsamość i interes narodowy (źr. IAR)

 

19:49

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz powiedział, że dzisiaj należy przypominać współczesnym pokoleniom o walce ramię w ramię Polaków i Ukraińców w wojnie polsko-bolszewickiej. Dodał, że na wolskim cmentarzu leżą bohaterowie, którzy 102 lata temu walczyli razem z Polską.

Podkreślił, że to przesłanie dla współczesnych ukraińskich żołnierzy.

"Dzisiaj jest wielkie Święto Wojska Polskiego, ale bardzo dobrze, że w tym wielkim dniu jesteśmy razem. Musimy przypominać naszym pokoleniom dobrą historię naszego sojuszu, bo też mieliśmy sporo zwycięskich bitew, mogliśmy wtedy zwyciężać i - jestem pewien - zwyciężymy i teraz. To jest bardzo dobre przesłanie dla teraźniejszych i przyszłych pokoleń" - zaznaczył.

102 lata temu Polska podpisała porozumienie z Ukraińską Republiką Ludową. Dokument ustalał granicę między państwami, a jego dopełnieniem była konwencja zakładająca wspólną walkę przeciwko zagrożeniu ze strony Armii Czerwonej. Dla Józefa Piłsudskiego był to jeden z fundamentów jego planu budowy nowego ładu w Europie Środkowej.

19:31

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz złożyli kwiaty na kwaterze ukraińskich żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej przeciwko Armii Czerwonej na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że 102 lata temu żołnierze ukraińscy atamana Petlury i marszałka Piłsudskiego razem obronili Polskę i Europę przed bolszewickim zalewem. Podkreślił, że w toczącej się obecnie wojnie oba narody są razem. "Można powiedzieć, że także dzisiaj ten sojusz jest odtworzony, realny, jest sojuszem bratniej krwi" - podkreślił wicepremier. Jak zaznaczył, Polska wspiera Ukrainę "w tej straszliwej wojnie rozpętanej przez Federację Rosyjską".

"Jesteśmy znowu razem. Dla naszych narodów to świadectwo sprzed 102 lat jest bardzo ważne. Chcielibyśmy, żeby wszyscy w Polsce i na Ukrainie byli tego świadomi, że byliśmy wtedy razem i teraz też jesteśmy razem, bo taka jest nasza wspólna tożsamość i interes narodowy" - powiedział Piotr Gliński.

19:24

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła życzenia żołnierzem z okazji Święta Wojska Polskiego. Podziękowała im za "wierną, pełną poświęcenia i profesjonalizmu służbę".

19:20

Z okazji 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i święta Wojska Polskiego życzenia złożyli Polakom najważniejsi dowódcy ukraińskiej armii oraz przedstawiciele władz w Kijowie - między innymi premier Denys Szmyhal, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i naczelny dowódca sił zbrojnych generał Wałerij Załużny, także przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

19:18

"Tylko razem możemy bronić wolności dla przyszłych pokoleń" - powiedział Wołodymyr Zełenski.

"Przyjaciele, sojusznicy bracia - to zaszczyt móc zwracać się w ten sposób do Polaków" - podkreślił.

Ukraiński przywódca dodał, że sojusz dwóch suwerennych i ambitnych państw może zagwarantować ich narodom szczęśliwą przyszłość.

"Nasze narody przeszły długą drogę i osiągnęły największe porozumienie w głównej dla Polaków i Ukraińców sprawie. Jest to sprawa wolności" - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspólnota i solidarność dwóch narodów pozwoli pokonać cudze imperialne zakusy i wzmocnić ich prozachodnie aspiracje. "Walczymy razem i z pewnością będziemy wspólnie świętować wasze i nasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną europejską przyszłość. Dziękuję za wasze historyczne wsparcie. Składam serdeczne życzenia z okazji święta wojska polskiego i z całego serca życzę wspólnego jak najszybszego zwycięstwa. Chwała Polsce, chwała Ukrainie!" - powiedział Wołodymyr Zełenski.

19:08

Premier Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi Ukrainy za życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. W mediach społecznościowych szef rządu napisał: "Cieszę się, że mówimy jednym językiem. Językiem wolności".

18:24

- Rosjanie, podejmując decyzję o wyprawie na Polskę, używali takiego określenia: my bagnetami sprawdzimy, czy ta rewolucja w Polsce już dojrzała". Wydawało się, że hasła, które oni głosili będą przez robotników, chłopów, lud łykane jak przysłowiowy pelikan. A tak się nie stało - powiedział. 

- Po pierwsze ze względu na to co robili żołnierze bolszewiccy wkraczając na ziemie Rzeczpospolitej. Po druga przez to co robił Wincenty Witos, chłopski przywódca i jednocześnie premier - tłumaczył.

- Witos jeździł w lud, informował, jak to wszystko w rzeczywistości wygląda. Oczywiście mieliśmy wówczas jeszcze pierwszą wersję reformy rolnej. Można powiedzieć, że Wincenty Witos konsoliduje zachodnie regiony państwa, aby wszyscy trwali razem i żeby nie było podziałów - dodał dr Adam Buława.  Czytaj więcej >>>

18:03

Posłuchaj
00:52 11891208_1.mp3 Widzowie o inscenizacji - "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku" (źr. IAR)

 

18:02

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio24.pl:

"Bitwa Warszawska 1920" >>>>

17:54

17:52

Dowódca Armii USA w Europie i Afryce, gen. Darryl Williams, rozmawiał z uczestnikami obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie.

17:49

17:49

17:30

Gazeta regionalna "Dziennik Zachodni" zachęca do lektury "Dzienników" Stanisława Rembeka. Jest to - jak pisze - mało znany, a ciekawy dokument wojny polsko-bolszewickiej.
"Dzienniki 1920 rok i okolice" wraz z opowiadaniami składają się na pierwszy z dziewięciu tomów "Dzieł zebranych" prozaika. Ukazał się on nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

"Dziennik Zachodni" przypomina, że Stanisław Rembek jako 19-letni gimnazjalista z Piotrkowa Trybunalskiego w sierpniu 1919 roku wstąpił ochotniczo do wojska. Trafił do 10. Kaniowskiego Pułku Artylerii Polowej. W jego szeregach przebył wojnę polsko-bolszewicką biorąc udział w walkach na Białorusi, pod Warszawą i w obronie Zamościa.

"Jak wielu jego rówieśników Rembek prowadził dziennik" - czytamy w "Dzienniku Zachodnim". "Zaczął go pisać w 1914 roku, tuż po wybuchu Wielkiej Wojny (pierwszy wpis brzmi tak: "Gdy wracałem, ujrzałem niespodziewanie przed magistratem na Kaliskiej pruskich Huzarów Śmierci"), a kontynuował podczas służby wojskowej. Powstało interesujące świadectwo młodego, inteligentnego człowieka rzuconego w wir historii i gwałtownych wojennych wydarzeń, ale też doświadczenie brutalnych realiów służby wojskowej, dalekich od romantycznych wyobrażeń nastolatka o służbie Polsce" - czytamy w dzienniku.

PIW przypomina natomiast, że Stanisław Rembek - kanonier podczas wojny polsko-bolszewickiej - jest jednym z najwybitniejszych polskich prozaików pierwszej połowy XX wieku.

Drugie obok "Dzienników" szczególne jego dzieło to powieść "W polu", w której - jak pisze wydawnictwo - "po mistrzowsku opisał niszczycielski żywioł wojny polsko-bolszewickiej". W związku z tą książką peerelowska cenzura skazała Stanisława Rembeka na zapomnienie i literacki niebyt. Książka po 1946 roku trafiła na indeks i została wznowiona dopiero w drugim obiegu. Zapewniła jednak autorowi trwałe miejsce w literaturze polskiej. "Maria Dąbrowska twierdziła, że "W polu" pod wieloma względami przewyższa "Na zachodzie bez zmian" Ericha Marii Remarque’a…" - pisze PIW.

17:12

Tłumy zwiedzających na okręcie-muzeum "Błyskawica" i w Muzeum Marynarki Wojennej - tak w Gdyni jest obchodzone jest w poniedziałek Święto Wojska Polskiego. W niecałe dwie godziny okręt zwiedziło ponad 1700 osób. Udostępniono go do darmowego zwiedzania dziś w godzinach 14-18.

Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia o godz. 8. na okrętach Marynarki Wojennej została podniesiona wielka gala banderowa. W południe został oddany świąteczny salut z ORP "Błyskawica", po tym jak przy pomniku Polski Morskiej odbył się uroczysty apel. Wzięli w nim udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Gdyni.

Z okazji Święta Wojska Polskiego w poniedziałek można bezpłatnie zwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej.

17:08

Co najmniej kilka tysięcy mieszkańców miasta i turystów wzięło udział w pikniku militarnym w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Na odwiedzających czekał nie tylko pokaz sprzętu wojskowego – historycznego i współczesnego – ale też kuchnia polowa.

16:56
16:48

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego na placu marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie trwają pokazy sprzętu wojskowego, wystawy oraz gry i zabawy. 

Pikniki wojskowe pod hasłem "Zostań Żołnierzem RP" odbywa się w siedemnastu miejscowościach w kraju. Uczestnicy pikniku podkreślają, że to znakomita lekcja historii

Posłuchaj
00:49 11891179_1.mp3 Plac marszałka Piłsudskiego: pokazy sprzętu wojskowego (IAR)
16:39

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polakom za wsparcie i podkreślił, że oba narody osiągnęły obecnie największe porozumienie w historii. Mówił o tym w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych z okazji święta Wojska Polskiego.

W przemówieniu wygłoszonym w całości po polsku na tle flag Polski i Ukrainy Zełenski zwrócił się do Polaków jako "drogich przyjaciół, sojuszników i braci" i zaznaczył, że ten zwrot brzmi najbardziej zasadnie właśnie od przedstawiciela państwa ukraińskiego.

16:33
16:31

wosjko polski pap 1200 .jpg
Płk Marek Pawlak: żołnierzem jest się 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To służba, nie praca
16:07

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział dalsze inwestycje w Polską armię. Zaznaczył, że "nasz kraj bezpośrednio znalazł się w zagrożeniu, nie tylko granica Rzeczypospolitej".

Posłuchaj
00:59 11891122_1.mp3 Andrzej Duda przemawiał na Placu Piłsudskiego podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Mówił o znaczeniu Bitwy Warszawskiej, dziękował też żołnierzom za ich służbę. Relacja Karola Surówki (IAR)
16:02

W Ossowie odbyło widowisko - "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Wydarzenie już kolejny raz uświetniło obchody upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku.

Posłuchaj
00:56 11891132_1.mp3 "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku" (IAR)
15:34
14:55

Sportowe zwycięstwo naszego żołnierza w Święto Wojska Polskiego

14:54

Obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się dzisiaj na Litwie. Uroczystości zorganizowano tradycyjnie na wileńskiej Rossie i w Zułowie, gdzie na świat przyszedł marszałek Józef Piłsudski. 

Posłuchaj
00:20 11890987_2.mp3 Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska w rozmowie z dziennikarzami przypomniała, że Bitwa Warszawska miała olbrzymie znaczenie również dla Litwy (IAR)
14:50

102 lata po "Cudzie nad Wisłą", Ukraina, sąsiad Polski, znów broni się przed totalitarną Rosją. I znów gorliwie modlimy się, aby najeźdźca podniósł porażkę, a zaatakowany kraj w pełni odzyskał wolność i suwerenność - powiedział biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

14:42

Chcę powiedzieć wszystkim żołnierzom, że żadna - najbardziej nowoczesna broń - nie daje nam poczucia bezpieczeństwa. Nie mamy do niej zaufania. Zaufanie mamy do was - powiedział podczas święta Wojska Polskiego w łódzkiej archikatedrze metropolita abp Grzegorz Ryś.

W łódzkiej archikatedrze odbyły się uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w 102. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz święta Wojska Polskiego.

14:40

W stolicy odbyły się oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

- W 1920 roku polska armia okazała się barierą nie do pokonania - powiedział prezydent Andrzej Duda, który na placu marszałka Józefa Piłsudskiego wygłosił przemówienie z okazji święta wojska

Posłuchaj
00:59 11891042_1.mp3 Prezydent o znaczeniu Bitwy Warszawskiej. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
14:37
14:26
Ryszard Czarnecki 1200.jpg
Rocznica Bitwy Warszawskiej. Czarnecki: Zachód wypiera ze świadomości, ile zawdzięcza Polsce
14:24

Można zobaczyć pokazy konne, mundury i stroje z początków XX wieku oraz pamiątki po 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. W Łazienkach Królewskich trwa piknik kawaleryjski z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pokazy konne przyciągnęły uwagę całych rodzin.

Posłuchaj
00:39 11891015_1.mp3 Piknik Kawaleryjski w Łazienkach Królewskich (IAR)
14:12
14:10

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, wicepremier tego kraju Iryna Wereszczuk, a także przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk, minister obrony Ołeksij Reznikow oraz Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny złożyli Polakom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej

Denys Szmyhal zaznaczył, że dzisiejsza rocznica jest też ściśle związana z ukraińsko-polskim braterstwem wojskowym, ponieważ to ważna karta wspólnej walki o wolność i niepodległość w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy naszym wspólnym wrogiem była bolszewicka Rosja.

13:55

mid-22815022 1200.jpg
Bp Lechowicz: nauczanie Kościoła nie ma nic wspólnego z ideologią pacyfistyczną
13:51

Zakończyły się uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka. 

Prezydent Duda oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli też wieńce przed pomnikiem naczelnika państwa przy Belwederze.

13:49
13:44

Apel pamięci, honorowa zmiana warty oraz uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza - w Krakowie zakończyły się uroczystości Święta Wojska Polskiego. 

Weterani, żołnierze oraz przedstawiciele władz lokalnych i państwowych spotkali się na Placu Matejki przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Posłuchaj
00:44 11890953_1.mp3 Święto Wojska Polskiego w Krakowie (IAR)

13:41

Prezydent Andrzej Duda składa wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego

13:37
13:19

13:13
13:09

Andrzej Duda podczas uroczystości na placu Piłsudskiego: naszą odpowiedzialnością, nie szczędząc sił i środków, jest zapewnić najlepsze wyposażenie polskiej armii, abyśmy nie musieli się bronić, aby nie opłacało się nas atakować.

13:04
13:00
12:59

Prezydent Andrzej Duda: 102 lata minęły od wielkiej bitwy, która była jedną z tych, które przesądziły o losach światach. Niedoceniana przez Rosjan polska armia okazała się barierą nie do pokonania.

Posłuchaj
00:24 11890912_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda o Bitwie Warszawskiej (IAR)

 

12:50
12:44

Za naszą granicą toczy się krwawa batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość europejskich narodów. Imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła. Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie tego zła - mówił wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.

Posłuchaj
00:25 11890855_1.mp3 Wicepremier Mariusz Błaszczak o Święcie Wojska Polskiego (IAR)
12:43
12:29

Na placu Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda wręcza nominacje generalskie oraz odznaczenia państwowe

12:21
12:08

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczęła się w południe uroczysta odprawa wart - główna uroczystość przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.

12:07
12:06
12:03

mid-22815013 1200.jpg
102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Prof. Kucharczyk: bezpieczeństwo Polski to także edukacja
11:55

Posłuchaj
00:53 11890732_1.mp3 Msza za ojczyznę rozpoczęła obchody święta wojska w Warszawie. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 
11:52
11:49
11:43

O pokój na świecie i za poległych w Bitwie Warszawskiej modlono się w podwarszawskim Ossowie. To właśnie tam 102 lata temu rozegrała się pierwsza bitwa, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w starciu o stolicę Polski. 

Uroczystej mszy świętej na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej przewodniczyli biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński i kardynał Gerhard Ludwig Müller. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej powiedział, że dzisiejsza uroczystość to okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu za jego łaski i dzieła w historii Polski, w tym także w roku 1920

Posłuchaj
00:24 11890759_1.mp3 Ossów: msza św. na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej (IAR)

 

11:20

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Rajmund Andrzejczak, złożył życzenia żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego. 15 sierpnia obchodzimy je na pamiątkę zwycięskiej BItwy Warszawskiej nad bolszewikami z 1920 roku. 

W liście skierowanym do żołnierzy i wszystkich pracowników wojska dowódca podkreślił, że życzy im sukcesów i wytrwałości w realizacji nowych wyzwań, a także dziękuje za siłę i determinację w codziennej służbie.

10:45

- Państwo ma prawo, a nawet obowiązek obrony obywateli, także za pomocą środków zbrojnych - powiedział biskup polowy Wiesław Lechowicz podczas mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego. Przypomniał, że nauczanie Kościoła dopuszcza "usprawiedliwioną obronę konieczną". 

- Kościół docenia wysiłki polskich żołnierzy na rzecz pokoju i pragnie im towarzyszyć z posługą duszpasterską - powiedział biskup polowy.

10:37

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 102. rocznicy Cudu nad Wisłą, biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz przewodniczy uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny. Duchowny podkreślił, że w Święto Wojska Polskiego modlimy się w intencji żołnierzy.

Posłuchaj
00:17 11890665_1.mp3 Katedra Polowa WP: Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem najwyższych władz państwowych (IAR)

 

10:32

W uroczystej eucharystii w Katedrze Polowej Wojska Polskiego biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - cywilnych i wojskowych m.in.: prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, generalicja, korpus dyplomatyczny i wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

W liturgii biorą także udział wojskowi kapelani innych obrządków - jako goście.

10:24
10:19

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 102. rocznicę "Cudu nad Wisłą". Bitwa Warszawska 1920 roku uważana jest za jedną z decydujących bitew w historii. Była punktem zwrotnym wojny polsko-bolszewickiej. 

Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda powiedział, że dla wierzących jest to święto wyjątkowe, związane z wiarą w Opatrzność Boską. Hierarcha przypomniał postawę wiernych sprzed 102 lat.

Posłuchaj
00:29 11890637_3.mp3 Arcybiskup Tadeusz Wojda o "Cudzie nad Wisłą" (IAR)

 

10:15

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Święto Wojska Polskiego podziękował żołnierzom za ich codzienną służbę i za wszystkie wysiłki, które składają się na bezpieczeństwo Polski. 15 sierpnia obchodzimy rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej nad bolszewikami z 1920 roku. Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego ma szczególny wymiar, gdyż za naszą wschodnią granica trwa wojna.

- Rosja napadła na Ukrainę. Lata biegną, ale jedno jest stałe - gdy Rosja próbuje odbudować swoje imperium zawsze jest to imperium zła - podkreślał.

Posłuchaj
00:23 11890630_1.mp3 Wicepremier Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za ich służbę (IAR)

10:07

Sztab Generalny Ukrainy z okazji Święta Wojska Polskiego: wspólne zwycięstwo Wojska Polskiego i Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w 1920 roku nad bolszewikiem nie traci na aktualności i dziś. Dziękujemy Polakom za wieloletnie, systemowe i wieloaspektowe wsparcie. Wojna pokazała kto nam siostrą i kto bratem.

10:02

Z okazji święta Wojska Polskiego politycy Platformy Obywatelskiej złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W delegacji uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik partii Jan Grabiec, a także posłowie KO: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Maciej Lasek, Dariusz Rosati oraz europoseł Andrzej Halicki.

09:42

Szef BBN Paweł Soloch zaznaczył, że "ostatnie 12 miesięcy było pełne wyzwań dla wojska".

- Dokładnie rok temu prezydent wydawał postanowienie o wsparciu naszych sojuszników w ewakuacji cywilów z Afganistanu. Chwilę potem mieliśmy do czynienia z eskalacją napięcia na granicy z Białorusią i finalnie zaangażowaniem kilkunastu tysięcy żołnierzy w operacji ochrony granicy. Odbywało się to w cieniu rosyjskich ćwiczeń Zapad-21, po raz pierwszy na taką skalę mających miejsce tuż przy naszych granicach. Kolejne miesiące to już otwarcie narastające zagrożenie ze strony Rosji i brutalna agresja na Ukrainę - wyliczał.

09:40
09:38

W filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych przez Ministerstwo Obrony Narodowej życzenia Polakom złożyli przedstawiciele kilkunastu armii, między innymi amerykańskiej, brytyjskiej, niemieckiej, jordańskiej, lankijskiej, litewskiej, hiszpańskiej, francuskiej, tanzańskiej i słowackiej.

09:35

Zobacz także

Zobacz także