more_horiz
Wiadomości

Od września zmiany limitów dla dorabiających emerytów i rencistów. Przedstawiamy nowe wytyczne ZUS

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 10:33
Od 1 września zmieniają się limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, i dla rencistów - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód miesięczny przekroczy 8003,20 zł.
Zmiany limitów dla dorabiających emerytów i rencistów. ZUS przedstawił nowe stawki
Zmiany limitów dla dorabiających emerytów i rencistów. ZUS przedstawił nowe stawkiFoto: Remigiusz Gora/ Shutterstock

Do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity. Zmieniają się one co trzy miesiące. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale.

- W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są nieco niższe - o kilkadziesiąt złotych. Uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów

- Pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia. Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od września to 8003,20 zł. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc - wskazuje rzecznik ZUS.

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. ZUS podkreśla, że wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także