more_horiz
Wiadomości

Ambasador Ukrainy dziękuje Polakom. "Jesteśmy dumni z postawy naszych przyjaciół"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 15:40
- Jesteśmy dumni, że jesteśmy Ukraińcami i jesteśmy dumni z postawy naszych przyjaciół Polaków. Dzięki wsparciu Polski i innych sojuszników dziś możemy cieszyć się swoją niepodległością i codziennie przybliżać nasze wspólne zwycięstwo - oświadczył ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Jak dodał, niepodległość jest wielką wartością, która nie jest dana raz na zawsze.
Przyjazd specjalnego pociągu sanitarnego z rannymi żołnierzami z Ukrainy na Dworzec Główny PKP we Wrocławiu
Przyjazd specjalnego pociągu sanitarnego z rannymi żołnierzami z Ukrainy na Dworzec Główny PKP we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Wasyl Zwarycz w związku z obchodzonym w środę Dniem Niepodległości Ukrainy zamieścił na Twitterze wpis oraz film z krótkim przemówieniem nagranym na warszawskim placu Krasińskich, obok pomnika Powstania Warszawskiego.

"Drodzy Polscy Przyjaciele! Dzięki wsparciu możemy cieszyć się naszą niepodległością i przybliżać nasze zwycięstwo. Jak w 1944 Powstańcom Warszawskim, nam nie brakuje odwagi i determinacji, ale potrzebujemy broni. Z okazji Święta Niepodległości, dziękuję za pomoc i solidarność! Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina" - napisał na Twitterze ambasador.

"Za wolność naszą i waszą"

W nagranym wystąpieniu Zwarycz podkreślił, że w tym roku to święto jest szczególne - dla Ukraińców, którzy odważnie stanęli do obrony swojego kraju wobec rosyjskiej agresji i dla Polaków, którzy pomagają Ukraińcom walczyć "o wolność naszą i waszą".

Zaznaczył, że niepodległość jest wielką wartością, która nie jest dana raz na zawsze. - Codziennie mamy o nią dbać, nie wahając się bronić jej, nawet za cenę własnego życia. Jak powstańcy warszawscy, dziś żołnierze ukraińscy stanęli do nierównej walki z brutalnym wrogiem. Jak powstańcy warszawscy, dziś potrzebujemy jak najwięcej broni i jak powstańcom warszawskim dziś nam, Ukraińcom i Ukrainkom, nie brakuje odwagi i determinacji w walce o wolność i niepodległość - powiedział.

Wsparcie Polski

- Jesteśmy dumni, że jesteśmy Ukraińcami, jesteśmy dumni z postawy swoich przyjaciół Polaków. Dzięki wsparciu Polski i innych naszych sojuszników dziś możemy nie tylko cieszyć się swoją niepodległością, ale i codziennie przybliżać nasze wspólne zwycięstwo - dodał ambasador.

- Z okazji święta niepodległości Ukrainy chciałbym z głębi serca podziękować wszystkim Polkom i Polakom za to, że jesteście wielcy w swojej solidarności z nami. Okazujecie nam swoją życzliwość i pomoc, opiekujecie się naszymi rodzinami, matkami i dziećmi, jak swoimi bliskimi. Bądźmy razem w zjednoczonej Europie, jako równi z równymi i wolni z wolnymi. Niech żyje wolna Polska, niech żyje Ukraina! - powiedział Zwarycz.

Dzień Niepodległości Ukrainy to ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. W tym roku obchodzona jest 31. rocznica wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego. 

Czytaj także:

Zobacz także: Bartosz Cichocki w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także