more_horiz
Wiadomości

Ruszają wypłaty 14. emerytury. Łącznie do świadczeniobiorców trafi prawie 11,5 mld złotych

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 05:01
- Pierwsi emeryci i renciści otrzymali czternaste emerytury - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na "czternastkę" może zostać przeznaczone ok. 11 miliardów 400 milionów złotych, w tym 9,5 miliarda złotych dla świadczeniobiorców ZUS.
14. emerytura. Prezes ZUS: pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem
14. emerytura. Prezes ZUS: pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planemFoto: shutterstock.com/Perfect Wave

- Świadczenie na rękę, po pobraniu składki zdrowotnej, w pełnej wysokości wyniesie 1217 złotych i 98 groszy - powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem. Na wypłatę z ZUS w terminie 25 sierpnia dla miliona 600 tysięcy emerytów i rencistów przeznaczyliśmy około dwóch miliardów złotych - podkreśliła prezes ZUS.

Jak dodała Gertruda Uścińska, czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna.

Dla kogo pełna kwota?

Jednak nie wszyscy otrzymają czternastkę w pełnej kwocie. Prezes ZUS przypomina, że w przypadku świadczenia obowiązuje kryterium dochodowe, czyli mechanizm "złotówka za złotówkę". To oznacza, że czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę nadwyżki.

- Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma około 7 milionów 700 tysięcy osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 złotych a 4188,44 złote "czternastka" będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę" - dodała prezes.

ZUS poinformował też, że "czternastki" nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. Kolejne terminy wypłaty świadczenia przypadają 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Świadczenie przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających "Mama 4+" oraz dla niesamodzielnych i renty inwalidzkiej.

Posłuchaj
00:59 11905260_1.mp3 Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę czternastych emerytur (Paulina Kurek/IAR)
 

Czytaj także:

Zobacz także: Marlena Maląg o 14. emeryturach: najważniejsze jest to, że seniorzy nie składają żadnych wniosków

dz

Zobacz także

Zobacz także