more_horiz
Wiadomości

Białoruś: atak na polski cmentarz AK. Jednoznaczny komentarz Stanisława Żaryna. "Kolejny akt terroryzmu"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 16:55
Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że dewastacja cmentarza AK w Surkontach na Białorusi to "kolejny akt państwowego terroryzmu". Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zwrócił uwagę, że Mińsk utrzymuje kurs agresywny wobec Polaków i polskości na Białorusi.
Stanisław Żaryn ocenił działanie reżimu Łukaszenki
Stanisław Żaryn ocenił działanie reżimu ŁukaszenkiFoto: Twitter.com/@Bielsat_pl

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych zaznaczył na Twitterze, że Mińsk utrzymuje kurs agresywny wobec Polaków i polskości na Białorusi. Dodał, że antypolska nagonka świadczy zarówno o jego brutalności, jak i słabości.

"Kolejny akt państwowego terroryzmu. Mińsk utrzymuje kurs agresywny wobec Polaków i polskości na Białorusi. Łukaszenka wie, że tworzenie »wewnętrznego wroga« w postaci Polaków jest dla niego bezpieczne, wygodne i pomaga utrzymać władzę" - napisał Żaryn. W kolejnym wpisie dodał, że "Łukaszenka ma jednak też świadomość, że jego pozycja na Białorusi może niedługo bardzo osłabnąć".

"Łukaszenka może stracić"

"Jeśli Putinowi uda się zmusić Białoruś do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie, Łukaszenka straci poparcie armii - wpływowego środowiska, na które może liczyć" - zaznaczył.

Dodał, że "kolejne ataki na polskie cmentarze, antypolska nagonka organizowana przez reżim Łukaszenki, zatrzymania i represje na Białorusi dowodzą brutalności Łukaszenki, ale jednocześnie słabości, która jest coraz bardziej widoczna...".

Informacje o tym, że trwa dewastacja cmentarza żołnierzy AK w Surkontach potwierdził w czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Jak podkreślił, "reżim zapłaci za te akty barbarzyństwa". Jasina powiedział, że MSZ nie podjęło jeszcze decyzji, jakie kroki podejmie w tej sytuacji wobec strony białoruskiej.

Czytaj także:

Operacja specjalna reżimu

Informacje o zdarzeniu przekazał też w czwartek portal Głos znad Niemna. "Według uzyskanych przez nas informacji, dewastacja cmentarza przypomina zakrojoną na szeroką skalę operację specjalną. Drogi do miejsca, w którym odbywa się akt barbarzyństwa, są blokowane przez milicję. A oburzeni miejscowi mieszkańcy, próbujący zarejestrować popełnianą zbrodnię są straszeni więzieniem. To jest też powód dla którego jak dotąd nie udało się zrobić zdjęcia tego dziejącego się niewyobrażalnego dla XXI wielu bestialstwa" - czytamy na portalu.

Wojskowy cmentarz w Surkontach to miejsce, gdzie pochówek znalazło 35 żołnierzy AK i ich dowódca, podpułkownik Maciej Kalenkiewicz "Kotwicz". To właśnie on kierował oddziałem AK, który 21 sierpnia 1944 r. stawił czoła 32. pułkowi wojsk wewnętrznych NKWD

W końcu lipca portal Glos znad Niemna informował, że władze białoruskie zburzyły pomnik na zbiorowym grobie żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce w obwodzie grodzieńskim. Wcześniej w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK, poległych w 1944 r.; nie pozostał żaden z 22 krzyży postawionych w tym miejscu pamięci.

Po reakcji polskiego MSZ, które nazwało to działanie "aktem bestialstwa", podważającym wzajemne zobowiązania w zakresie ochrony miejsc pamięci, białoruski resort dyplomacji odpowiedział, że w danym miejscu nie ma "zarejestrowanych miejsc pochówku". W związku z tą sytuacją do MSZ wezwano chargé d’affaires Białorusi, któremu przekazano ostry protest w związku ze zniszczeniem cmentarza w Mikuliszkach.

Białoruskie media niezależne informowały również o przypadkach zniszczenia innych polskich miejsc upamiętnienia.

Zobacz także: Łukasz Jasina w "24 pytaniach"

es

Zobacz także

Zobacz także