more_horiz
Wiadomości

Koronawirus w Polsce. Wiemy, ile osób zaszczepiło się czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 10:37
Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zaszczepiło się do tej pory 1,33 mln osób. W przyszłym tygodniu zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie czwartej dawki szczepionki dla "szerszej populacji, przynajmniej 18 plus".
Minister zdrowia: czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zaszczepiło się 1,33 mln osób
Minister zdrowia: czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zaszczepiło się 1,33 mln osóbFoto: shutterstock.com/TomaszKudala

''Szczepionki celowane dla tej grupy są już zamówione'' - napisał na Twitterze szef resortu zdrowia. Jak dodał minister Adam Niedzielski, kwestia szczepień dla osób powyżej 18. roku życia będzie dokładniej omówiona na posiedzeniu Europejskiej Agencji Leków.

Od 22 lipca na czwartą dawkę szczepionki mogą zapisywać się osoby, które ukończyły 60. rok życia oraz te, które mają obniżoną odporność pod warunkiem, że ukończyły 12. rok życia. Już wcześniej tak zwaną drugą dawką przypominającą mogły szczepić się osoby mające 80 lat i więcej.

Rehabilitacja po przebytym COVID-19

Tymczasem jest decyzja o przedłużeniu okresu realizacji programu pilotażowego rehabilitacji leczniczej po przebytej chorobie COVID-19 o kolejne cztery miesiące czyli do 31 grudnia 2022 r. - przewiduje opublikowany w piątek w RCL projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Teraz projekt skierowano do konsultacji publicznych.

Jak uzasadniono, konieczność wydłużenia realizacji programu pilotażowego jest podyktowana aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce - obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego. "W okresie stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnione jest przedłużenie realizacji programu pilotażowego, które ponadto pozwoli w odniesieniu do większej liczby przypadków przetestować model opieki rehabilitacyjnej nad pacjentami po przebytej chorobie COVID-19" - napisano.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Koronawirus w Polsce. Dla kogo rehabilitacja?

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19, wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdy lekarz, który ma umowę z NFZ, np. lekarz rodzinny.

Program gwarantuje od dwóch do sześciu tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

Czytaj także:

PAP

ASP

Zobacz także

Zobacz także