more_horiz
Wiadomości

Odsłonięcie pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Marszałek Sejmu: polska jazda ocaliła naszą suwerenność

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 14:41
W bitwie pod Komarowem w 1920 r. polska jazda ocaliła naszą suwerenność, stawiając czoła bolszewickiemu najeźdźcy - napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek do uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.
Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, odsłonięty w ramach uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem i Święta Kawalerii Polskiej
Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, odsłonięty w ramach uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem i Święta Kawalerii PolskiejFoto: PAP/Wojtek Jargiło

W niedzielę w Wolicy Śniatyckiej odbywają się uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w ramach obchodów 102. rocznicy bitwy pod Komarowem. W wydarzeniu uczestniczą wicepremierzy Mariusz Błaszczak, szef MON, oraz Piotr Gliński, minister kultury.

Wielka batalia

W liście skierowanym do uczestników uroczystości, który przeczytał poseł PiS Sylwester Tułajew, Elżbieta Witek podkreślała, że pomnik będzie przypominać o bohaterstwie i żarliwej miłości do ojczyzny.

"31 sierpnia 1920 roku pod Komarowem rozegrała się jedna z największych batalii XX wieku z udziałem jazdy" - przypomniała w liście marszałek.

Druzgocący cios

"Polacy zadali bolesny i druzgocący cios siejącej postrach na ziemiach polskich I Armii Konnej Siemiona Budionnego" - podkreśliła.

"W tamtych sierpniowych dniach, kiedy ważyły się losy naszej kruchej państwowości, polska jazda pokonała jedną z najsilniejszych armii Europy - stawiła czoła bolszewickiemu najeźdźcy i jego czerwonej ideologii, tym samym ocaliła naszą suwerenność, jak również zachodni świat przed bolszewicką dyktaturą" - dodała.

Narodowa duma

Witek napisała także, że możemy sobie wyobrazić radość, jaka towarzyszyła wówczas naszym rodakom.

"Wówczas, jak i dziś, poczucie ogromnej, narodowej dumy rozpiera serce nas wszystkich, łącząc generacje" - podkreśliła.

Symbol wartości

"Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej jest godnym symbolem upamiętnienia tych, którzy na zamojskiej ziemi odznaczyli się odwagą, patriotyzmem oraz przywiązaniem do tradycji narodowej" - oceniła marszałek.

"Monument wyraża wolnościowe wartości, heroizm oraz kawaleryjski etos" - dodała. 

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także