Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie. Nowy projekt z amerykańską fundacją

2022-08-31, 16:40

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie. Nowy projekt z amerykańską fundacją
zdjecie ilustracyjne. Foto: Photographee.eu/ Shutterstock

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie we współpracy z amerykańską Fundacją Alliance for Innovation rozpoczął projekt "One voice, One direction". Celem jest opracowanie wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii w Polsce.

Koordynator projektu profesor Piotr Rutkowski podkreślił, że po raz pierwszy w tworzenie polskich wytycznych w onkologii zostali włączeni pacjenci. Wyjaśnił, że wytyczne, aby były przejrzyste i pełne, powinny być tworzone przez wielospecjalistyczne zespoły, w których znajdą się organizacje pacjentów zajmujące się danym typem choroby.

Projekt "One voice, One direction" obywa się w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Prace nad wytycznymi w onkologii mogą potrwać nawet dwa lata. Narodowy Instytut Onkologii będzie korzystał z amerykańskich doświadczeń.

Nie tylko nowotwór...

Prawie co piąta osoba z nowotworem umiera nie bezpośrednio z powodu choroby, lecz na skutek niedożywienia – przekonywali eksperci podczas XII Letniej Akademii Onkologicznej, która odbyła się w Warszawie.

Żywienie medyczne w chorobie nowotworowej było jednym z głównych tematów dorocznego spotkania, którego organizatorami są Fundacja im. dr. Macieja Hilgiera oraz Polska Liga Walki z Rakiem. Podczas debaty podkreślono, że problem niedożywienia dotyka od 30 proc. do 85 proc. pacjentów onkologicznych. Zdaniem ekspertów prawie co piąta osoba z nowotworem umiera nie bezpośrednio z powodu choroby, lecz właśnie z powodu niedożywienia.

- Niedożywienie nie zaczyna się tam, gdzie kończy się życie pacjenta onkologicznego, tylko tam gdzie zaczyna się choroba onkologiczna – przekonywał prof. Przemysław Matras, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego. Specjalista, który pracuje w I Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zaznaczył, że ryzyko rozwoju niedożywienia powinno być brane pod uwagę już w momencie diagnozy choroby nowotworowej. Bardzo ważne jest, by temu zapobiegać, bo cofnięcie tego procesu jest trudne i długotrwałe, jego skutki są bolesne, a czasami - tragiczne.

Posłuchaj

Koordynator projektu profesor Piotr Rutkowski podkreślił, że po raz pierwszy w tworzenie polskich wytycznych w onkologii zostali włączeni pacjenci, źródło: IAR 0:27
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

łk

Polecane

Wróć do strony głównej