more_horiz
Wiadomości

Straty Polski w wyniku niemieckiej agresji. Na ten raport czekano lata

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 23:09
Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, pokazał w mediach społecznościowych gotowy egzemplarz raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji Niemiec w czasie II wojny światowej. Ogłosił także dokładną godzinę prezentacji. 
Arkadiusz Mularczyk podał dokładny termin prezentacji raportu o stratach w wyniku niemieckiej agresji
Arkadiusz Mularczyk podał dokładny termin prezentacji raportu o stratach w wyniku niemieckiej agresjiFoto: MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum; twitter

"Miło mi poinformować państwa, że na moim biurku jest już Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945. Prezentacja 1 września o godz. 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie" – napisał na Twitterze Arkadiusz Mularczyk.

Raport o stratach

W porannej rozmowie na antenie Polskiego Radia 24 poseł poinformował, że raport składa się z trzech tomów. 

- Pierwszy tom to opis i szacowanie strat demograficznych i materialnych, drugi tom - dokumentacja zdjęciowa wojny i okupacji niemieckiej, ukazująca brutalność okupacji, a trzeci tom - rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków i pacyfikacji wsi. Tych miejscowości jest ponad 9200 - opisywał Mularczyk. 

Poseł PiS w rozmowie nie ujawnił dokładnych szczegółów raportu, którego prezentacja będzie miała miejsce 1 września. 

Pokazać brutalność światu

Mularczyk podkreślił, że Polska wciąż odczuwa skutki II wojny światowej. Skutki II wojny światowej są odczuwalne do dziś poprzez to, że żyjemy w kraju mniej zamożnym niż kraje Europy Zachodniej, które nie były tak zniszczone przez Niemcy. Współczesny świat powinien poznać brutalność niemieckiej okupacji i wojny, stąd też ten raport - wskazał.

Odpowiadając na pytanie, czy kwestia reparacji wojennych nie jest wykorzystywana politycznie, gdy rząd ma kłopoty w Unii Europejskiej, odparł, że "dopóki nie było raportu, sprawozdania, opracowania, trudno było mówić o konkretnych kwotach, bo nie było tej - nazwijmy umownie - faktury. - Dzisiaj ta faktura jest, pojawi się 1 września, i będzie to baza do dyskusji - zaznaczył.

- Chcielibyśmy zapoznać z tą publikacją nie tylko naszych parlamentarzystów, ale także parlamentarzystów niemieckich, ministrów rządu Niemiec, główne media niemieckie. Myślę, że ta lekcja historii dobrze im zrobi i będzie to powolny proces zmiany nastawienia do tej sprawy - powiedział Arkadiusz Mularczyk.

as

Zobacz także

Zobacz także