"Polacy mieli być w większości eksterminowani". Premier Morawiecki o agresji Niemiec na Polskę
- Polacy mieli być w większości eksterminowani, a ta pozostała część miała zostać niewolnikami narodu panów. Ten plan realizowano z żelazną konsekwencją. Ta akcja była realizowana przez Niemców od początku wojny. Doszło do zbrodni na narodzie, niewinnych ludziach - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w trakcie swojego przemówienia na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie trwała prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
2022-09-01, 13:55
W wydarzeniu na Zamku Królewskim wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, a także poseł Arkadiusz Mularczyk: szef Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej.
W wyniku wojny oraz przesunięcia granic państwo polskie w ciągu 7 lat utraciło ok. 11,2 mln obywateli. Ponadto ogólna kwota strat Polski wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów.
"Celem wojny było unicestwienie przeciwnika"
- II wojna światowa była być może najkrwawszym konfliktem w historii ludzkości, który charakteryzował się innym podejściem, które wyraził tuż przed wojną Hitler - celem wojny nie jest jakaś linia, jest całkowite unicestwienie przeciwnika. W Generalplan Ost dokładnie to ujęto. Polacy mieli być eksterminowani, a ta pozostała część miała zostać niewolnikami narodu panów. Ten plan realizowano z żelazną konsekwencją - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jak podkreślił szef rządu, "ten pierwszy dzień wojny to nie tylko Westerplatte, ale również i Wieluń". - Bomby, które spadły na śpiące miasto. Takich miast w samym tylko wrześniu było 158. Uległy zniszczeniu w co najmniej połowie. Gdy myślimy o tych wszystkich wydarzeniach, warto się zastanowić, jak powszechnym tłumaczeniem jest to, że "to byli tylko rządzący". To byli ludzie wykonujący rozkazy - zaznaczył premier.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki mówił też, że przygotowany raport o polskich stratach wojennych służy prawdziwemu pojednaniu polsko-niemieckiemu. - Bez prawdy, odszkodowania, nie ma normalnych relacji - podkreślał i dodał, że Niemcy ponoszą odpowiedzialność za atak i zniszczenie Polski jako całe społeczeństwo.
Wymordowanie polskich elit
- Polska straciła swoje szanse rozwojowe. Traciliśmy elity, inżynierów, naukowców, którzy nie byli w stanie opracować swoich myśli w czyn, ponieważ zostali zamordowani. Jednak też cała gospodarka, cała Polska, która nie mogła się normalnie rozwijać. Nikt tych strat rodzinom nie jest w stanie zrekompensować, nie jest w stanie przywrócić życia. Jesteśmy dziś zobowiązani, aby te straty możliwie dokładnie policzyć i przedstawić odpowiedni rachunek tym, którzy są winni - mówił Mateusz Morawiecki.
Powołując się na badania brytyjskiego ekonomisty Angusa Maddisona, premier powiedział, że w 1951 roku w zniszczonej wojną Polsce średni dochód mieszkańca wynosił 113 procent dochodu mieszkańca Hiszpanii. Pod 40 latach, było to już zaledwie 38 procent.
Posłuchaj
Raport został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 r. - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
REKLAMA
Posłuchaj
Dokument składa się z trzech części: pierwsza stanowi opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, druga zawiera dokumentację zdjęciową, fotograficzną wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą brutalność okupacji, a trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi.
Prezentacja raportu na Zamku Królewskim:
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na antenach Polskiego Radia będzie można wysłuchać audycji specjalnych, a w nich między innymi rozmów z ekspertami i historykami.
Słuchacze mogą także liczyć na transmisje z obchodów państwowych z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz - również w formie online i w mediach społecznościowych. Polskie Radio zaprosi też do odwiedzenia specjalnego serwisu bezprzedawnienia.polskieradio.pl, zawierającego opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania ze zbiorów Polskiego Radia.
REKLAMA
Reparacje wojenne raport (Tom 1).pdf
***
- Polska zrzekła się praw do reparacji wojennych? Józef Menes: dokument z 1953 nie ma mocy prawnej
- Reparacje wojenne. Marcin Wikło: Polska się ich nie zrzekła, nie domknięto pewnych formalności prawnych
- "Przeżyła dwie wojny światowe". Nie żyje najstarsza Polka w historii, miała 116 lat
Zobacz także: poseł PiS i autor raportu dotyczącego reparacji wojennych należnych Polsce od Niemiec Arkadiusz Mularczyk w "Sygnałach dnia"
nt
REKLAMA