more_horiz
Wiadomości

Zakończyło się Narodowe Czytanie z udziałem pary prezydenckiej. Za rok lekturą będzie "Nad Niemnem"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 15:02
W Ogrodzie Saskim w Warszawie zakończyło się w sobotę 11. Narodowe Czytanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Na zakończenie para prezydencka ogłosiła, że za rok lekturą będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
W całej Polsce odbywa się jedenaste Narodowe Czytanie
W całej Polsce odbywa się jedenaste Narodowe CzytanieFoto: Przemysław Keler/KPRP

Tegoroczną lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, czyli tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej.

W warszawskim Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie zainaugurowała para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda, przypominając o dacie wydania "Ballad i romansów", powiedział, że dla Polski i Polaków epoka romantyzmu ma szczególne znaczenie. - Romantyzm, przede wszystkim ten mickiewiczowski, narodził się, gdy Polska nie była wolna, była rozdarta, walczącą o wolność - przypominał. Prezydent podkreślał, że Adam Mickiewicz - "to poeta nasz, naszych sąsiadów Litwinów, Białorusinów, w części Ukraińców. Jesteśmy przesiąknięci tym samym duchem" - mówił.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przeczytali też fragmenty z przedmowy Adama Mickiewicza do pierwszego wydania "Ballad i romansów"

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie. Zbiór poezji zapoczątkował w Polsce romantyzm. Rok 2022 - w związku z dwustuleciem wydania zbioru - obchodzony jest jako Rok Romantyzmu Polskiego.

Jak co roku Narodowe Czytanie inauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpiło kilkunastu aktorów, między innymi Beata Fido, Angelika Kurowska, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 

Narodowe Czytanie 2022. W akcji biorą udział dziennikarze Polskiego Radia

- Do Narodowego Czytania - jak co roku - włączyli się też dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia, nagrywając własne interpretacje zbioru ballad Adama Mickiewcza - powiedziała Anna Stempniak z redakcji kultury radiowej Jedynki.

- Zaczynaliśmy, chyba, "Zemstą" i to była naprawdę przednia zabawa. Potem chcieliśmy co roku to powtarzać i udawało się. Sądzę, że słuchacze lubią, jak się tak bawimy i udajemy aktorów - dodała. - "Ballady i romanse" to jest bardzo trudny tekst, porównywalny chyba do "Zemsty". To wiersz, ośmiozgłoskowy, tutaj też trzeba tak mówić, by w tym wierszu sylabotonicznym się utrzymać, a jednocześnie przekazać treść - wyjaśniła Anna Stempniak.

Czytaj także:

Fragmenty "Ballad i romansów" czytali m.in. dziennikarze sportowi radiowej Jedynki. - Spełniam marzenia. Jako dziecko marzyłem, żeby zostać aktorem, i wystąpiłem w Teatrze Polskiego Radia - mówił Krzysztof Kuzak.

- Stres może być większy niż przed pierwszym meczem, bo mamy świadomość, jak mecze komentować, a to jest dla nas nieodkryty ocean - dodał Filip Jastrzębski.

- W sporcie, kiedy relacjonujemy, są emocje i to jest najważniejsze, tam zdarzają się pomyłki językowe, akcentowanie nie zawsze jest takie, jak powinno być, a tu trzeba na to uważać. Sądzę, że to rozwija nasz warsztat również sportowy - stwierdził z kolei Rafał Bała.

Posłuchaj
00:52 Narodowe Czytanie.mp3 W Ogrodzie Saskim w Warszawie zakończyło się Narodowe Czytanie (IAR)

 

***

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Patronem wydarzenia jest Polskie Radio.

kp

Zobacz także

Zobacz także