more_horiz
Wiadomości

Narodowe Czytanie. Prezydent Duda: potrzeba wolności znalazła swój wyraz w poezji Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 12:48
W całej Polsce odbyło się jedenaste Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Wydarzenie ma promować czytelnictwo i przypominać najważniejsze dzieła literatury polskiej.
Para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie
Para prezydencka zainaugurowała Narodowe CzytanieFoto: PAP/Rafał Guz

W warszawskim Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie zainaugurowała para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda, przypominając o dacie wydania "Ballad i romansów", powiedział, że dla Polski i Polaków epoka romantyzmu ma szczególne znaczenie. - Romantyzm, przede wszystkim ten mickiewiczowski, narodził się, gdy Polska nie była wolna, była rozdarta, walczącą o wolność - przypominał. Prezydent podkreślał, że Adam Mickiewicz - "to poeta nasz, naszych sąsiadów Litwinów, Białorusinów, w części Ukraińców. Jesteśmy przesiąknięci tym samym duchem" - mówił.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przeczytali też fragmenty z przedmowy Adama Mickiewicza do pierwszego wydania "Ballad i romansów".

- Poczucie potrzeby wolności i jej odzyskania, poczucie niezrozumienia w relacji pomiędzy Polską a innymi państwami i narodami, wewnętrzne idealizowanie ojczyzny (...) miało u nas szczególny wymiar i znalazło swój wyraz w poezji Adama Mickiewicza - powiedział prezydent.

Mickiewicz i epoka romantyzmu budowali postawy Polaków na następne stulecia

Mickiewicz - mówił Andrzej Duda - był poetą wspólnotowym. - Dzisiaj to poeta nasz, naszych sąsiadów Litwinów, Białorusinów, w części Ukraińców. Jesteśmy przesiąknięci tym samym duchem - podkreślił.

Prezydent mówił, że Mickiewicz i epoka romantyzmu budowali postawy Polaków na następne stulecia. - »Za wolność naszą i waszą« - to romantyczne hasło obowiązujące do dzisiaj, kiedy popatrzymy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie - stwierdził.

Wskazywał, że Ukraińcy walczą o swoją wolność i niepodległość, a Polacy od miesięcy wspierają swoich sąsiadów. - To jest właśnie postawa romantyczna: bezinteresowne poświęcenie się dla idei, bez zastanowienia się, jakie będą moje konsekwencje, czy ja coś na tym stracę - dodał.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przekazała, że w tegoroczne Narodowe Czytanie zaangażowało się - rekordowe - 5 tysięcy podmiotów, czyli ponad 1500 więcej niż w minionym roku. Stwierdziła, że tegoroczna lektura - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - jest istotna dla polskiej tożsamości. "Chyba nigdy wcześniej i nigdy później żaden zbiór wierszy nie wywarł tak głębokiego i trwałego wpływu na kulturę całego narodu" - powiedziała pierwsza dama.

Narodowe Czytanie 2022. W akcji biorą udział wybitni aktorzy

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie. Zbiór poezji zapoczątkował w Polsce romantyzm. Rok 2022 - w związku z dwustuleciem wydania zbioru - obchodzony jest jako Rok Romantyzmu Polskiego.

Posłuchaj
00:39 11920532_1.mp3 Para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie (IAR)

W Ogrodzie Saskim na scenie wystąpiło kilkunastu aktorów, między innymi Beata Fido, Angelika Kurowska, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Warszawskie wydarzenie współorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury było transmitowane przez Polskie Radio na antenach i na stronie internetowej.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Patronem wydarzenia jest Polskie Radio.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także