more_horiz
Wiadomości

"Ma wymiar symboliczny i praktyczny". Szrot o uchwale Sejmu ws. zadośćuczynienia od Niemiec za II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 19:14
Według Pawła Szrota uchwała Sejmu ws. dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia od Niemiec za II wojnę światową ma symboliczny i praktyczny wymiar. Szef gabinetu prezydenta zapewnił, że Andrzej Duda włączy się w działania dyplomatyczne, jeśli rząd zwróci się w tej sprawie do niego.
Paweł Szrot: uchwała Sejmu ws. zadośćuczynienia od Niemiec ma symboliczny i praktyczny wymiar
Paweł Szrot: uchwała Sejmu ws. zadośćuczynienia od Niemiec ma symboliczny i praktyczny wymiarFoto: Jakub Szymczuk / KPRP / prezydent.pl

Sejm przyjął w środę (14 września) uchwałę w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. W uchwale Sejm RP wzywa rząd Niemiec do jednoznacznego przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za poniesione przez Polskę i jej obywateli skutki rozpętania przez III Rzeszę Niemiecką II wojny światowej. Podkreślono, że państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego.

Szef gabinetu prezydenta ocenił, że przyjęta przez Sejm uchwała ma zarówno symboliczny, jak i praktyczny wymiar. - Jeśli chodzi o reparacje, pan prezydent uważa, że to kwestia fundamentalnych zasad prawnych: jeśli wyrządzi się szkodę, to należy ją zrekompensować, dać odszkodowanie. A tutaj szkody były niewyobrażalnie wielkie, i to zarówno materialne, jak i te najstraszniejsze, w postaci śmierci milionów polskich obywateli, Polaków, Żydów, innych narodowości. Ta uchwała stwierdza pewne podstawowe fakty - podkreślił.

Współpraca 

Paweł Szrot, zapytany, czy przedstawiciele rządu zwrócili się do prezydenta o włączenie się w działania dyplomatyczne mające na celu uzyskanie reparacji, przyznał, że na temat postępowania reparacyjnego były prowadzone rozmowy z rządem, jednak na tym etapie sprawy "nie było potrzeby" zaangażowania prezydenta.

- Większość działań leży po stronie rządu. Jeśli pan prezydent zostanie poproszony o to, żeby rząd wspierać, to współpracując z rządem, będzie to robił - zapewnił prezydencki minister.

Czytaj więcej: 

nj

Zobacz także

Zobacz także