more_horiz
Wiadomości

Macierewicz: Rosja nie zanegowała naszego raportu. Zwrot wraku jest konieczny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 21:59
Rosja jest zobowiązana do zwrotu stronie polskiej wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku - stwierdził w TVP Info szef Podkomisji do spraw Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku Antoni Macierewicz. - Nie ma więc mowy o manipulacji badaniami katastrofy - podkreślił, dodając, że jego wszystkie ekspertyzy amerykańskiego NIAR zostały opublikowane.
Antoni Macierewicz ocenił że Rosjanie nie zanegowali polskich ustaleń, dlatego zwrot wraku tupoloewa jest konieczny
Antoni Macierewicz ocenił że Rosjanie nie zanegowali polskich ustaleń, dlatego zwrot wraku tupoloewa jest koniecznyFoto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Na antenie telewizji publicznej były szef resortu obrony, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że w miniony piątek podkomisja zwróciła się w tej sprawie do rosyjskiej prokuratury.

Jednocześnie zaznaczył, że strona rosyjska nie zanegowała "ani jednego zdania" raportu podkomisji smoleńskiej, co - jego zdaniem - oznacza zaaprobowanie tych ustaleń. - W związku z tym zwrot wraku i wszystkich materiałów dowodowych jest absolutnie konieczny, zwłaszcza że Rada Europy też tego zażądała - powiedział Antoni Macierewicz.

Wszytkie informacje zostały opublikowane

Dodał, że wszystkie informacje dotyczące katastrofy smoleńskiej zawarte w symulacji zleconej przez podkomisję amerykańskiej placówce National Institute for Aviation Research (NIAR) zostały opublikowane.

Odniósł się w ten sposób do materiału telewizji TVN24, według którego podkomisja dysponuje materiałami wykluczającymi zamach, które miały nie zostać upublicznione. Antoni Macierewicz przypomniał, że wyniki symulacji znajdują się w udostępnionych materiałach, a przedmiotem badania Amerykanów było uderzenie samolotu w ziemię. - Wyniki tej symulacji są rozstrzygające o wnioskach. Wszystkie wyniki symulacji są zarówno w załącznikach, jak i w raporcie - wskazał Antoni Macierewicz.

00:27 macierewicz - o zadaniu do prok ros 11940924_1.mp3 Antoni Macierewicz: zwrot wraku i materiałów dowodowych jest absolutnie konieczny (IAR)

"Nie ma mowy o manipulacji"

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej dodał, że w czasie badań postępował zgodnie ze swoimi uprawnieniami, które przyznały mu prawo lotnicze oraz rozporządzenia ministra obrony narodowej. - Nie ma więc mowy o manipulacji badaniami katastrofy - podkreślił Antoni Macierewicz, dodając, że nigdy nie narzucał podkomisji swoich poglądów.

Członków podkomisji badających wraz z nim przyczyny katastrofy smoleńskiej określił jako osoby o olbrzymich kompetencjach mające przekonanie co do własnej wiedzy i trafności analiz. Zaznaczył, że wewnątrz podkomisji długo toczyły się spory dotyczące momentu wybuchu w samolocie.

Podkomisja opublikowała raport na temat katastrofy smoleńskiej w kwietniu tego roku. - Katastrofa była wynikiem aktu bezprawnej ingerencji Rosji. Jej dowodem był wybuch w lewym skrzydle samolotu - mówił podczas jego prezentacji Antoni Macierewicz.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także