more_horiz
Wiadomości

Katastrofa smoleńska. Fiński parlamentarzysta: to nie przypadek, Putin powinien być za to osądzony

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 10:20
- Nie mam podstaw, by myśleć, że Kreml nie miał z tym (katastrofą smoleńską - red.) nic wspólnego - mówił na antenie TVP Info fiński parlamentarzysta Mikko Kärnä. Jak przyznał, teraz widzimy, do czego zdolna jest Rosja, która morduje własnych obywateli.
Fiński parlamentarzysta o katastrofie smoleńskiej:  Putin powinien być sądzony też za to
Fiński parlamentarzysta o katastrofie smoleńskiej: Putin powinien być sądzony też za toFoto: eastnews.pl/STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Zdaniem fińskiego parlamentarzysty Władimir Putin powinien być osądzony przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze również za śmierć 96 osób polskiej delegacji lecącej do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r.

Tuż po 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz prezentacji raportu podkomisji Antoniego Macierewicza, Mikko Kärnä napisał na Twitterze

"Myślę, że Zachód w głębi serca wiedział, że Putin i Rosja byli odpowiedzialni za śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 innych w 2010 r. Katastrofa nie była przypadkiem. Był to akt terroryzmu państwowego. Ale tylko nieliczni odważyli się powiedzieć to głośno".

W czwartek na antenie TVP Info Mikko Kärnä pytany o swój wpis mówił, że sprawa wymaga dokładnego wyjaśnienia. Przypomniał wcześniejsze badania brytyjskiego eksperta od wypadków lotniczych Franka Taylora, który już w 2018 r. stwierdził, że na pokładzie doszło do wybuchu.

W pełni popieram Polskę i wierzę w raport. Widzimy, że Rosja nie przekazała wraku i starała się ukryć prawdę. Pan Putin pewnego dnia powinien być może stanąć przed trybunałem w Hadze i to jest kolejna sprawa do osądzenia. Tam powinien trafić jako zbrodniarz wojenny i terrorysta - podsumował Kärnä.

Premier Morawiecki o raporcie podkomisji

Tuż po prezentacji raportu Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku premier Mateusz Morawiecki mówił, że pokazał on szeroko, jak przebiegała katastrofa w Smoleńsku.

- Liczę, że prokuratura przedstawi swoją wersję i doprowadzi do aktów oskarżenia - powiedział premier. Szef rządu podkreślił, że w tej sprawie strona polska zwróci się również do instytucji międzynarodowych.

Czytaj także:

tvp.info/ASP

Zobacz także

Zobacz także