more_horiz
Wiadomości

Raport podkomisji smoleńskiej. Macierewicz: przyczyną katastrofy był wybuch w lewym skrzydle

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 12:00
- Głównym i bezspornym dowodem ingerencji Rosji był wybuch w lewym skrzydle samolotu przed minięciem brzozy - powiedział wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, szef Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku.
Antoni Macierewicz podczas prezentacji raportu z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu-154 M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk-Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej
Antoni Macierewicz podczas prezentacji raportu z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu-154 M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk-Siewiernyj na terenie Federacji RosyjskiejFoto: PAP/Paweł Supernak

Podkomisja prezentuje "Raport z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu-154M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk-Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej".

Antoni Macierewicz powiedział, że "komisja zlokalizowała miejsce i czas eksplozji". - Następna eksplozja nastąpiła w centropłacie - dodał.

- Katastrofa z 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku pod Smoleńskiem była wynikiem aktu bezprawnej ingerencji. Komisja potwierdza unieważnienie raportu komisji Jerzego Millera z 29 lipca 2011 r. - podkreślił szef podkomisji.

Macierewicz powiedział, że 10 sierpnia 2021 r. podkomisja "określiła przyczynę zdarzenia lotniczego z udziałem statku powietrznego Tu-154M (...) 10 kwietnia 2010 r. nad lotniskiem Smoleńsk-Siewiernyj w Rosji jako wynik aktu bezprawnej ingerencji".

- Komisja podtrzymała decyzję zawartą w raporcie technicznym z 11 kwietnia 2018 r. o unieważnieniu raportu końcowego z badania zdarzenia lotniczego samolotu Tu-154M (...) z dnia 29 lipca 2011 roku - mówił Macierewicz.

Jak wyjaśnił, punktem wyjścia prac komisji była analiza decyzji dotyczącej remontu Tu-154M, a następnie przygotowań do wizyty polskiej delegacji z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele w Katyniu.

Czytaj także:

Symulacje i rekonstrukcja eksplozji

Macierewicz dodał, że podkomisja przebadała historię wydobycia i odczytu rozmów z kokpitu z rejestratorów oraz zapisy rejestratorów parametrów lotu i ich wiarygodność. Podkomisja - jak dodał - przebadała trajektorię lotu, a także ścieżkę odejścia na drugie zejście.

Macierewicz powiedział, że to ostatnie 20 sekund lotu Tu-154M przesądziło o tragedii smoleńskiej. Mówił, że zrekonstruowano też m.in. rozkład szczątków samolotu na "całym obszarze jego niszczenia" oraz rozmieszczenie ciał i fragmentów ciał poległych pasażerów.

- Ważne miejsce w badaniach podkomisji zajęły symulacje i rekonstrukcja eksplozji w lewym skrzydle oraz w centropłacie, rekonstrukcje rozpadu poszczególnych części samolotu, a także doświadczenia pirotechniczne - mówił Macierewicz.

Posłuchaj
00:28 11682098_1.mp3 Antoni Macierewicz: Przyczyną katastrofy smoleńskiej był wybuch w lewym skrzydle (IAR) 

>>> Raport specjalny portalu PolskieRadio24.pl – KATASTROFA SMOLEŃSKA <<<

st

Zobacz także

Zobacz także