Awans Polski na arenie międzynarodowej. Amerykański ekspert: to kluczowy sojusznik USA w Europie
"W Europie ma miejsce fundamentalna transformacja struktury bezpieczeństwa" - uważa Andrew A. Michta, amerykański politolog polskiego pochodzenia, specjalizujący się w tematyce obronności. W artykule dla portalu 19FortyFive wspomina o Polsce, wskazując, że w ostatnich miesiącach stała się ona "kluczowym sojusznikiem USA na Starym Kontynencie".
2022-09-19, 22:03
Michta wskazuje na "ogromne zmiany", jakie zaszły w polityce obronnej krajów Europy po 24 lutego, kiedy to rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.
Zmiana polityki obronnej w Europie
"To zapoczątkowało fundamentalną transformację bezpieczeństwa europejskiego, przesuwając jego środek ciężkości do Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej" - pisze ekspert. "Decyzja Stanów Zjednoczonych o powstrzymaniu neoimperialnej polityki Putina poprzez wspieranie Ukrainy zmusiła Europę do ponownego przyjrzenia się podstawom bezpieczeństwa narodowego, których starała się unikać przez trzy dekady po zimnej wojnie" - zauważa Michta.
Jako przykład wymienia Niemcy, które "odrzuciły politykę prowadzoną przez dwie ostatnie dekady wobec Rosji". - Jeśli determinacja Berlina zostanie utrzymana, dojdzie do całkowitej redefinicji niemieckiej kultury strategicznej - ocenia ekspert.
Awans Polski na arenie międzynarodowej
Michta wskazuje też na "awans Polski jako kluczowego sojusznika USA w Europie i kluczowego państwa granicznego NATO". Status ten Polska osiągnęła dzięki wsparciu, jakie okazała walczącej Ukrainie.
REKLAMA
- Bayraktar i premiery śmigłowców na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach
- Czołgi K2 i armatohaubice K9 dla polskiego wojska. Minister Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy
Autor wspomina też o - jak to określa - "rozmachu polskiego programu zbrojeniowego". "Warszawa kupuje dużo broni i sprzętu od Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, a także składa dodatkowe zamówienia we własnym przemyśle zbrojeniowym" - czytamy. Jak zauważa Michta, wkrótce spowoduje to, że wydatki na obronność kraju wyniosą 5 proc. PKB, znacznie więcej niż wymóg NATO - 2 proc.
Zobacz również: Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia"
tvp.info/19fortyfive.com/kp
REKLAMA