Reforma leczenia uzdrowiskowego. Adam Niedzielski: to klucz do poprawy jakości opieki nad pacjentami
Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna reformę leczenia uzdrowiskowego. Jak zapowiedział Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Ciechocinku, resort zamierza teraz definiować opiekę sanatoryjną przez pryzmat potrzeb pacjenta.
2022-09-21, 15:14
Adam Niedzielski podkreślił, że w trakcie wizyty u lekarza będzie wystawiane e-skierowanie, na podstawie którego będzie można wybrać obiekt, do którego będzie się jechało, a na miejscu lekarz specjalista ma zweryfikować zasadność leczenia.
"Stawiamy na jakość"
Minister Zdrowia wskazał, że dzięki wprowadzanym zmianom, "od samego początku, gdy pacjent trafi do lekarza, będzie mógł razem z nim podjąć decyzję, w które miejsce się udaje lub będzie mógł to zrobić sam".
Minister Niedzielski mówił też, że przedstawione zmiany to efekt wieloletniej pracy, jeszcze z poprzedniej kadencji Sejmu. Ponadto planowane jest także podniesienie standardu opieki w sanatoriach. - Stawiamy na jakość. Będziemy motywować uzdrowiska do podnoszenia standardu swoich ofert. Sanatoria będą też musiały monitorować skuteczność leczenia - mówił minister.
Standard leczenia uzdrowiskowego
Adam Niedzielski zaznaczył, że ta decyzja jest również kluczem do zmiany całej filozofii leczenia uzdrowiskowego. Ministerstwo Zdrowia ma w planach również podniesienie jego standardu poprzez zwiększenie standardowej, minimalnej liczby wymaganych zabiegów z trzech do czterech.
REKLAMA
- Chcemy pokazać poprawę jakości, ale jednocześnie będziemy również zarządzali systemem dopłat tak, żeby nie przekraczały one pewnej kwoty maksymalnej, którą jako minister zdrowia będę ogłaszał - powiedział i wskazał, że pacjenci mogą być spokojni o koszty związane z leczeniem uzdrowiskowym.
Posłuchaj
W ocenie szefa resortu zdrowia te zmiany złożą się na mechanizm, który będzie motywował uzdrowiska do poprawiania swojej oferty. Zaznaczył, że wprowadzając możliwość wyboru ośrodka leczniczego przez pacjenta, a nie przydzielania administracyjnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, będą one musiały ze sobą konkurować pod względem m.in. warunków, infrastruktury, poziomu dopłat. - To świadczeniodawca, czyli podmiot leczniczy, będzie zarządzał kolejką do siebie. To oznacza też dla niego dobre warunki biznesowe - mówił Adam Niedzielski.
- Reforma POZ. Minister zdrowia zapewnia: po zmianach kolejki do specjalistów będą krótsze
- Sport to zdrowie, niezależnie od naszego wieku
- "Depresja nie stoi na przeszkodzie uprawianiu sportu". Ruszyły zapisy na 1. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji
Zobacz także: wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"
nt
REKLAMA
REKLAMA