Klasa energetyczna sprzętu domowego. Podpowiadamy, jak ją sprawdzić i wybrać, by płacić mniej za prąd

W dobie kryzysu energetycznego oraz rosnącej inflacji wywołanej przez agresję Rosji na Ukrainie, coraz więcej osób szuka możliwości oszczędzania. Z uwagi na rosnące ceny energii, warto pochylić się nad własnym sprzętem RTV i AGD, który służby nam w codziennym życiu. Czym jest klasa energetyczna, jak ją odczytać i czy kierować się nią przy zakupie nowego sprzętu?

2022-09-22, 03:16

Klasa energetyczna sprzętu domowego. Podpowiadamy, jak ją sprawdzić i wybrać, by płacić mniej za prąd
Klasa energetyczna urządzeń AGD i RTV. Foto: shutterstock/New Africa
  • Czym jest klasa energetyczna?
  • Zmiany w oznaczeniach klasy energetycznej
  • Gdzie znaleźć etykietę i jak ją odczytać?
  • Czy kierować się klasą energetyczną podczas zakupu sprzętu?

Klasa energetyczna - czym jest?

Klasa energetyczna to inaczej tzw. klasa efektywności energetycznej. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki: "etykieta energetyczna podaje w jasny i prosty sposób informacje o efektywności energetycznej produktu w momencie jego zakupu". 

Parametr ten wylicza się na podstawie rocznego zużycia prądu i stosunku do standardowych wartości, które odpowiadają najbardziej powszechnym modelom danego urządzenia: np. pralki. Klasa energetyczna określana jest w kilowatogodzinach. 

Jak przekonuje URE, oznaczenie klasy energetycznej musi być przekazane w sposób klarowny i jasny dla konsumenta, który często podejmując decyzję o zakupie sprzętu, kieruje się właśnie kwestią oszczędności prądu. 

Zmiany w oznaczeniach - nowa etykieta

Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że od 1 marca 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowy typ etykiety dot. klasy energetycznej. Wraz z nowym etykietami zmieniło się oznaczenie klas. 

REKLAMA

W starej wersji, czyli dla urządzeń oznaczanych przed tą datą, etykieta zawierała klasy: A+++, A++ oraz A+, B, C, D. W tej sytuacji pierwsza litera (z największą ilością plusów) oznacza największą energooszczędność. Nowa skala zaczyna się od oznaczenia A, a kończy na G. 

Każdej klasie odpowiada inny kolor paska. Etykieta, jest niczym innym jak naklejką znajdującą się na urządzeniu lub przywieszką, zaczepioną w widocznym miejscu. Często możemy spotkać obie formy przy jednym urządzeniu. Może znajdować się także w formie drukowanej (lub elektronicznej) w instrukcji obsługi urządzenia. 

Etykieta klasy energetycznej Etykieta klasy energetycznej

Nowy typ etykiety zawiera także kod "QR", pod którym każdy użytkownik może sprawdzić informacje dotyczące danego modelu urządzenia. 

Gdzie znaleźć etykietę i jak ją odczytać?

Etykieta klasy energetycznej jest stworzona w sposób jasny i klarowny, by każdy użytkownik sprzętu, mógł w łatwy sposób dowiedzieć się, jak energooszczędne jest urządzenie. 

REKLAMA

Tak, jak w przypadku starszej wersji, tak i w nowej, klasy energetyczne przedstawione są za pomocą kolorowych pasków - im większa oszczędność prądu, tym bardziej zielony pasek, im mniejsza - bardziej czerwony. W nowej wersji: klasy od A do G. 

Oprócz skali, etykieta zawiera jasną informację dotyczącą klasy naszego urządzenia (czarna strzałka z literą). Na naklejce znajdziemy także informacje o rocznym zużyciu energii, cechach charakterystycznych (np. pojemność lodówki) oraz poziomie hałasu (wyrażonym w decybelach), w skali czterostopniowej (A-D).

>>>Sprawdź, jaki sprzęt zużywa najwięcej energii. Ta lista pomoże w walce z podwyżkami cen<<< 

Gdzie szukać etykiety? Każde urządzenie (zgodnie z dyrektywą UE), musi posiadać etykietę klasy energetycznej. Nowa wersja zawiera także kod "QR", który po zeskanowaniu przenosi użytkownika na stronę Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), gdzie znajdują się informacje techniczne, dotyczące danego sprzętu. Jak podaje URE, zgodnie z wymogami UE, każdy producent ma obowiązek rejestrować swoje produkty w powyższej bazie. 

REKLAMA

Etykieta musi zatem znajdować się w widocznym dla użytkownika miejscu. Najczęściej znajduje się np. na froncie (drzwi lodówki). Oprócz tego, etykieta często znajduje się w samej instrukcji obsługi urządzenia: zarówno w wersji drukowanej jak i cyfrowej. 

Czy kierować się klasą energetyczną podczas zakupu sprzętu?

Podczas zakupu sprzętu, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy coraz więcej osób zwraca uwagę na kwestie oszczędzania, klasa energetyczna będzie miała kluczowe znaczenie przy wyborze urządzenia do domu. Pamiętać jednak należy, by wybierać sprzęt z głową i czytać dokładnie opis i specyfikację techniczną. 

Jednym z najczęściej popełnianych przez konsumentów błędów, jest porównywanie dwóch skrajnych sprzętów o zupełnie różnych parametrach. Pamiętać należy, że nie zawsze w domu potrzebny nam będzie sprzęt o najwyższych możliwych parametrach, jaki znajdziemy na rynku. Zanim zdecydujemy się na sprzęt o najwyższej klasie energetycznej, warto przyjrzeć się jego specyfikacji. Czy aby na pewno, potrzebny nam jest blender czy robot kuchenny o tak wysokiej mocy lub tak wysokich obrotach? Nie zawsze sprzęt który ma bardzo wysokie parametry (np. maksymalną ilość obrotów w przypadku blendera), a co za tym idzie pobiera zdecydowanie więcej energii, będzie nam w domu potrzebny.

A co ze starym sprzętem? Jeśli np. lodówka ma 10 lat, powinniśmy pomyśleć o nowej, tej z wyższą klasą energetyczną. W kwestii urządzeń, które zostaną z nami na dłużej: pralka, lodówka czy piekarnik, ważne są także kwestie techniczne. 

REKLAMA

W przypadku sprzętów, które już posiadamy, należy regularnie sprawdzać ich stan techniczny. W przypadku lodówek będzie to np. stan uszczelek w drzwiach, w przypadku piekarnika: stan drzwi (czy się domykają w pełni), w przypadku pralki: stan filtrów, bębna. Każda nieszczelność czy uszkodzenie sprawi, że urządzenie będzie musiało pobierać znacznie więcej energii. 

Najlepszym przykładem jest nieszczelna lodówka. Urządzenie by utrzymać odpowiednią temperaturę w środku, pobiera określoną ilość prądu. W momencie braku szczelności, zimno z wewnątrz ucieka. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z chłodzenia, zmniejszamy temperaturę, co sprawia, że sprzęt będzie zmuszony pobierać jeszcze więcej prądu. To zamknięte koło narazi nas na dodatkowe koszty. 

Klasa energetyczna powinna mieć dla nas znaczenie, przy wyborze sprzętu do domowego użytku. Wyższa klasa zapewni nam mniejsze zużycie prądu, bez żadnego ubytku na jakości działania. Jest to najbardziej widoczne przy sprzętach, które pracują nieustannie: np. lodówka. 

Urząd Regulacji Energetyki zachęca także do skorzystania z kalkulatora oszczędności energii, w którym każdy może sprawdzić, ile urządzenia znajdujące się w jego domu zużywają prądu oraz jak te dane przekładają się na wydawane przez nas pieniądze. 

REKLAMA

Kalkulator oszczędności energii: https://www.kalkulator.kape.gov.pl/

as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej