more_horiz
Wiadomości

Sprawdź, jaki sprzęt zużywa najwięcej energii. Ta lista pomoże w walce z podwyżkami cen

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 13:10
By ograniczyć koszty energii, kraje UE czekają na ustalenia Komisji Europejskiej w sprawie maksymalnych cen gazu i elektryczności. Zanim zapadnie ostateczna decyzja, sprawy można wziąć we własne ręce - sprawdzając, jakie urządzenia zużywają najwięcej energii, i np. zmieniając ich użytkowanie.
W 2023 r. wprowadzona ma zostać stała cena energii elektrycznej dla wszystkich gospodarstw domowych.
W 2023 r. wprowadzona ma zostać stała cena energii elektrycznej dla wszystkich gospodarstw domowych.Foto: Shutterstock/Gts

Na Towarowej Giełdzie Energii średnia cena gazu w lipcu br. wyniosła 824,4 zł/MWh i była o 380 proc. wyższa niż rok wcześniej. Energia elektryczna kosztowała w tym samym miesiącu 1125,94 zł/MWh, czyli o 198 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zmiany cen odczuwają wszyscy - zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy. Co można zrobić, by podwyżki były jak najmniej dotkliwe?

Zużycie prądu

Praca większości sprzętów AGD i RTV zależy w całości od dostępu do energii elektrycznej. Przy ich zakupie być może kierowaliśmy się klasą energetyczną urządzeń, jednak później rzadko kiedy prowadziliśmy kalkulacje, które z nich pochłania najwięcej energii przy naszym użyciu, a przez to jest najbardziej kosztowne.

Sytuacja mogła się zmienić, gdy regularnie analizujemy rachunki za prąd. Gdy te wzrosły, warto sprawdzić, jaki z domowych sprzętów jest w ujęciu rocznym największym wydatkiem i czy możemy znaleźć sposób, by te koszty zmniejszyć.

Pierwsza trójka "prądożerców"

  • Płyta kuchenna

Koszt użytkowania elektrycznych płyt kuchennych - zarówno indukcyjnych, jak i ceramicznych - zależy od tego, jak często z nich korzystamy. Jeśli obiad jest gotowany codziennie i przez 30 minut są używane dwa pola grzejne o mocy 2300 W i 1800 W, to w przypadku kuchni indukcyjnych dzienne zużycie energii elektrycznej może sięgać 2,05 kWh, natomiast roczne 748,25 kWh.

  • Piekarnik

Piekarnik o mocy maksymalnej 2500 W, przy nagrzewaniu do 200 stopni zużyje około 2000 W. Grzałka piekarnika pracuje w tym czasie około 41 minut, co da 1,36 kWh na cykl pracy. Przyjmując, że możemy używać piekarnika codziennie, rocznie zużycie energii elektrycznej wyniesie 496,4 kWh.

  • Zmywarka ex aequo z lodówką

Jedynym z urządzeń, którego nigdy nie wyłączamy, jest lodówka. Pracując przez całą dobę, generuje stały koszt, na co nie mamy wielkiego wpływu - innego niż wybór klasy energetycznej urządzenia przy zakupie. Producenci deklarują dzienne i roczne zużycie prądu najczęściej na 0,74 kWh i 270 kWh łącznie przez rok.

W przypadku małych zmywarek średnie zużycie prądu na cykl zmywania może wynieść ok. 0,7 kWh. Te większe zużyją już 0,8 kWh. Przy pracy urządzenia raz dziennie zużyjemy 255-290 kWh w skali roku, jeśli jednak postanowimy zmywać częściej, ilość prądu odpowiednio wzrośnie.

Rodzaj urządzenia Roczne zużycie energii elektrycznej
Płyta indukcyjna 748,25 kWh
Piekarnik elektryczny 496, kWh
Lodówka 270 kWh
Zmywarka 255 - 290 kWh
Czajnik elektryczny 240 kWh
Komputer stacjonarny 197,1 kWh
Odkurzacz 156 kWh
Pralka 143 kWh
Laptop 138,7 kWh
Telewizor 128 kWh
Kuchenka mikrofalowa 51,1 kWh
Żelazko 26 kWh
Telefon komórkowy 2,48 kWh
  źr. PGNiG

Średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2022 roku wynosi 77 gr.

Czy rzeczywiście możemy tak zmienić nasze zachowania, by zużycie prądu spadło? Tak, według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r., w porównaniu do roku poprzedniego, zużycie energii elektrycznej na 1 odbiorcę (gospodarstwo domowe) w Polsce spadło o 0,8 proc. i wyniosło średnio 1979,9 kWh. Zużycie różni się w zależności od miejsca zamieszkania - w miastach wyniosło 1741,8 kWh (to spadek o 0,6 proc.), a na obszarach wiejskich - 2452,9 kWh (spadek o 1,3 proc.).

Zużycie gazu

Łączna ilość gazu ziemnego zużywanego przez gospodarstwo domowe zależy od mocy urządzeń, czasu pracy oraz ich efektywności energetycznej.

Kuchenka gazowa z piekarnikiem pobiera przeciętnie 11 kW mocy, czyli przez godzinę zużyje około 14 kWh, co przełoży się na zużycie ponad 1.3 m3/h gazu. Od 2 do 3 m3/h zużyje przepływowy grzejnik wody o mocy 18 kWh.

Większy pobór mają większe urządzenia. Kocioł gazowy jednofunkcyjny o mocy 25 kW przez godzinę może zużyć 3–4 m3 gazu. Podobną ilość gazu - 3-4 m3 w czasie godziny zużyje także kocioł gazowy dwufunkcyjny o mocy 24 kW.

Gwałtowny wzrost cen energii

Od połowy 2021 r. postępuje gwałtowny wzrost cen surowców energetycznych. "Jego źródłem początkowo była konfrontacyjna polityka handlowa Rosji, a następnie agresja tego kraju na Ukrainę oraz zdecydowana reakcja Polski i Unii Europejskiej w postaci embarg i ograniczeń importu, a także środki odwetowe zastosowane przez Rosję" - stwierdza projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024. Rząd planuje pomoc dla przedsiębiorców poprzez "możliwość udzielenia wsparcia finansowego".

Nastąpiło ograniczenie importu paliw kopalnych i gazu do państw europejskich, co z kolei przełożyło się na wzrost ich cen oraz cen energii elektrycznej na europejskim rynku. "Polska nie jest wyjątkiem i również w naszym kraju ceny energii elektrycznej oraz gazu znacząco wzrosły względem tych z roku 2021" - wskazano w rządowym projekcie.

Nie tylko przedsiębiorcy

Według wcześniejszych informacji rząd przeznaczy ok. 5-6 mld zł na dofinansowanie zakupu energii i gazu przez firmy energochłonne. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to III kwartał 2022 r.

Zmiany odczują także odbiorcy indywidualni, ponieważ w 2023 r. wprowadzona ma zostać stała cena energii elektrycznej dla wszystkich gospodarstw domowych. Ma ona obowiązywać do zużycia 2000 kWh rocznie. Przewidziano również wyjątki zwiększające limit do 2600 kWh - wyższy próg obowiązywał będzie w przypadku gospodarstw z kartą dużej rodziny lub z osobami z niepełnosprawnością.

Przysługiwać ma też dodatkowa obniżka dla gospodarstw domowych, które w 2023 roku zmniejszą zużycie energii o co najmniej 10 proc. w porównaniu do 2022 roku.

Czytaj także:

Przemysław Goławski,PAP,PGNiG

Zobacz także

Zobacz także