more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne. Jarosław Kaczyński: Niemcy z workiem zbrodni na plecach daleko nie zajdą

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 16:49
Prezes PiS podczas spotkania z mieszkańcami Oleśnicy został zapytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. - To jest początek drogi, ona nie będzie łatwa - mówił Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że "jeżeli będziemy twardzi i konsekwentni, to wyegzekwujemy reparacje od strony niemieckiej". W ocenie lidera PiS nasi sąsiedzi muszą też zrozumieć, że "z workiem zbrodni na plecach daleko nie zajdą".        
Jarosław Kaczyński o reparacjach: Niemcy nie zajdą daleko z workiem zbrodni na plecach
Jarosław Kaczyński o reparacjach: Niemcy nie zajdą daleko z workiem zbrodni na plecachFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że strona polska "już bardzo niedługo" wystosuje notę dyplomatyczną w tej sprawie. - Idziemy tą drogą. To jest początek drogi, ona nie będzie łatwa. Ale jeżeli będziemy twardzi i konsekwentni, to Niemcy w pewnym momencie zrozumieją, że nie mają wyjścia. Wtedy się zaczną rozmowy. (...) To wyegzekwujemy - mówił Jarosław Kaczyński. 

Jego zdaniem wypłaty reparacji będą trwały wiele lat. - Za jednym razem czy w kilku ratach Niemcy tego nie wypłacą. To jest za dużo. Natomiast będziemy to wspierali. Nie wiem, ile lat będzie trwała ta walka - powiedział prezes PiS.

"Z workiem zbrodni na plecach daleko nie zajdą"

Jarosław Kaczyński zwrócił przy tym uwagę na brutalność mordów podczas II wojny światowej. - Jeśli zdołamy światu pokazać, a zdołamy pokazać, jak to wyglądało, to straty refutacyjne Niemiec będą wielkie. Trzeba im to odebrać. Oni muszą zrozumieć, że z tym workiem zbrodni na plecach daleko nie zajdą. Wtedy będzie można rozmawiać - zaznaczył Kaczyński. Wskazał, że w tym celu Polska musi wykorzystywać wszystkie możliwe instrumenty informowania. 

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bln 220 mld zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi.

Kilka dni temu w Sejmie Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że "oficjalna nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji jest w fazie zaawansowanych przygotowań". - Termin jej złożenia to kwestia tygodni - ocenił.

Czytaj także:

Zobacz: poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

ASP

Zobacz także

Zobacz także