more_horiz
Wiadomości

Wybory na prezydenta Rudy Śląskiej. Zwyciężył Michał Pierończyk

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 00:30
Z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej wynika, że Michał Pierończyk został wybrany w niedzielę prezydentem Rudy Śląskiej, pokonując Krzysztofa Mejera. Na Pierończyka oddano 18 446 głosów; na Mejera – 6 805 głosów.
Michał Pierończyk zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich w Rudzie Śląskiej
Michał Pierończyk zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich w Rudzie ŚląskiejFoto: Shutterstock/Dziurek

Mieszkańcy Rudy Śląskiej wybierali w niedzielę prezydenta miasta w II turze przedterminowych wyborów, koniecznych po śmierci w czerwcu br. prezydent Grażyny Dziedzic.

Głosowanie rozpoczęło się i zakończyło bez zakłóceń - powiedział wiceprzewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Zbigniew Litke. Frekwencja wyniosła blisko 25 proc.

Druga tura

W II turze zmierzyli się dwaj dotychczasowi wiceprezydenci: bezpartyjni, startujący z własnych komitetów wyborczych, Krzysztof Mejer i Michał Pierończyk. Uprawnionych do głosowania było 101,6 tys. mieszkańców niespełna 140-tysięcznej Rudy Śląskiej. W mieście wyznaczono 79 obwodowych komisji wyborczych.

Po ogłoszeniu startu w wyborach Michał Pierończyk podkreślał, że jest rodowitym rudzianinem, znającym miasto "od podszewki" w odróżnieniu od Mejera, który jest z pochodzenia Kaszubem, ale od ponad 30 lat mieszka i pracuje na Śląsku. Mejer podkreślał za to, że szyld partyjny w wyborach samorządowych nie jest konieczny: "Najbardziej zależy mi na poparciu mieszkańców, ale wiadomo, że im więcej środowisk uda się zgromadzić wokół siebie, tym skuteczniej można rządzić" - wskazywał.

dz/ PAP

Zobacz także

Zobacz także