more_horiz
Wiadomości

Ochrona odbiorców energii elektrycznej. Do Sejmu trafił projekt o zamrożeniu cen prądu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 17:40
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Rząd przyjął go na poniedziałkowym posiedzeniu. Projektowi nadano numer druku i skierowano do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zamrożeniu cen prądu
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zamrożeniu cen prąduFoto: Shutterstock/Kwangmoozaa

Projekt ustawy przewiduje, że w przyszłym roku ceny energii będą na poziomie z 2022 roku do limitu zużycia 2 tysięcy kilowatogodzin rocznie. To rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju.

Jeszcze wyższy limit do 2,6 tysięcy kilowatogodzin obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników limit wyniesie do 3 tysięcy kilowatogodzin rocznie. Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych.

Czytaj także:

Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 miliardów złotych. Te rozwiązania, według autorów projektu, mają zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.

Zobacz także: Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"

IAR/es

Zobacz także

Zobacz także