more_horiz
Wiadomości

Wyciek z gazociągu Nord Stream. Szef MSZ: nie można wykluczyć, że tę katastrofę spowodował człowiek

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 21:18
"Wyciek gazu na Morzu Bałtyckim jest dla nas wszystkich problemem. Nie możemy wykluczyć, że była to katastrofa spowodowana przez człowieka. Wzywamy do niezależnego śledztwa i pozostajemy w kontakcie z naszymi sojusznikami" - napisał szef MSZ na Twitterze.
Szef MSZ: wyciek gazu do Morza Bałtyckiego niepokoi nas wszystkich
Szef MSZ: wyciek gazu do Morza Bałtyckiego niepokoi nas wszystkichFoto: PAP/EPA/Danish Defence Command / HANDOUT

W poniedziałek wyciek gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim rozpoznał myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Do wycieków doszło w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu. 

Z kolei stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej potwierdziła, że zarejestrowano silne podwodne eksplozje.

Wyciek z gazociągu Nord Stream

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z szefem duńskiego MSZ Jeppe Kofodem o wycieku z gazociągu Nord Stream. "Wyciek gazu na Morzu Bałtyckim jest dla nas wszystkich problemem. Nie możemy wykluczyć, że była to katastrofa spowodowana przez człowieka. Wzywamy do niezależnego śledztwa i pozostajemy w kontakcie z naszymi sojusznikami" - napisał za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Szef duńskiej dyplomacji napisał z kolei, że w rozmowie ze Zbigniewem Rauem podkreślił, iż wyciek gazu do Morza Bałtyckiego jest problemem międzynarodowym. "Niezbędne jest teraz, aby nie spekulować, ale zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby przeprowadzić bezpieczne i dokładne śledztwo w sprawie tego, co się stało" - podkreślił. 

Czytaj także:

Zobacz także: Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"

IAR/PAP/es

Zobacz także

Zobacz także