PKB, inflacja i wydatki na obronność. Rząd zajmie się dziś projektem ustawy budżetowej
Dziś po raz drugi w tym tygodniu zbiera się rząd, który zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2023 rok. W projekcie budżetu, który został wstępnie przyjęty miesiąc temu i przesłany do konsultacji, założono, że dochody państwa wyniosą 604 miliardy 400 milionów złotych, a wydatki 669 miliardów 400 złotych. To oznacza, że deficyt wyniesie 65 miliardów złotych.
2022-09-28, 05:50
W projekcie budżetu zapisano, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,7 proc., a inflacja wyniesie 9,8 proc.
Rząd zapewnia, że zabezpieczone zostały środki na kontynuację kluczowych programów społecznych, takich jak Rodzina 500+ (ponad 40 miliardów złotych) czy realizację świadczenia "Dobry start" (1 miliard 400 milionów złotych). Zapisano pieniądze na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych oraz na 13. emeryturę. Przewidziano, że wydatki na obronność wzrosną do 3 proc. PKB i wyniosą ponad 97 miliardów złotych.
Budżet Polski. Uszczelnienie VAT
Rząd tłumaczy, że wzrost dochodów spowodowany jest przede wszystkim skutecznym uszczelnieniem systemu podatkowego. W 2015 roku luka VAT wynosiła ponad 24 proc. W roku 2021 było to 4,3 proc.
Posłuchaj
Rząd musi przesłać projekt budżetu do Sejmu najpóźniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego, czyli do końca września.
REKLAMA
Ministrowie zajmą się także projektem ustawy okołobudżetowej i strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2023-2026.
- Rząd przyjął projekt ws. zamrożenia cen prądu. Wprowadzono istotną zmianę
- "Dobrze wypełnia swoje obowiązki". Jarosław Kaczyński ocenił premiera Morawieckiego
Zobacz także: szef KPRM Michał Dworczyk w Programie 3 Polskiego Radia
jp
REKLAMA