more_horiz
Wiadomości

"Nie spodziewamy się odwrócenia tendencji". Minister zdrowia o spadku liczby zakażeń koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 13:33
- Nie spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach czy miesiącach, epidemia będzie rozwijała się dynamicznie - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. - Widać, że mamy do czynienia z trendem spadkowym - ocenił. Szef MZ omówił aktualną sytuację epidemiczną na konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej nowej kampanii informacyjnej o szczepieniach przeciw COVID-19.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, 28 bm. w budynku Ministerstwa Zdrowia w Warszawie
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, 28 bm. w budynku Ministerstwa Zdrowia w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

- Jest drugi tydzień, kiedy mamy do czynienia ze spadkami, jeżeli chodzi o liczbę infekcji. Po pewnym apogeum liczby zachorowań, które mieliśmy w sierpniu, potem obserwowaliśmy niewielkie spadki, a potem znowu w pierwszych tygodniach września mieliśmy przyspieszenie, jeżeli chodzi o liczbę infekcji – powiedział minister.

Stwierdził, że trend, jeśli chodzi o liczbę zachorowań był w miarę stabilny, nie było sytuacji dynamicznego wzrostu zakażeń.

Spadek liczby zakażeń

Szef MZ podał, że minionej doby badania potwierdziły 4879 zakażeń koronawirusem. To – jak zauważył – o ponad 13 proc. mniej niż w zeszłym tygodniu. Tydzień temu, 21 września, badania informowano, że badania potwierdziły 5637 zakażeń koronawirusem.

- Ten poziom spadku 10 proc., może nieco więcej, z tygodnia na tydzień jest charakterystyczny. Efektem spadków jest również to, że średnia tygodniowa liczba zachorowań zmniejszyła się – wskazał minister Niedzielski.

Szef MZ ocenił, że na podstawie liczby dziennych i tygodniowych zakażeń widać, że mamy do czynienia z trendem spadkowym.

Możliwy "nowy impuls"

- Przed nami jest październik, czyli powrót roku akademickiego. To oznacza, że możemy mieć pewien nowy impuls, jeśli chodzi o zwiększenie liczby zakażeń, ale absolutnie nie spodziewamy się, że spowoduje to odwrócenie tendencji – zaznaczył Niedzielski.

Może będziemy mieli lokalnie do czynienia z pewnym przyrostem liczby zakażeń, ale nie spodziewamy się, żeby epidemia w najbliższych tygodniach czy miesiącach rozwijała się dynamicznie – podkreślił.

Resort podał w środę, że w szpitalach – według stanu na 27 września – przebywa 3586 pacjentów z COVID-19.

Czytaj także:

Zobacz także: minister zdrowia Adam Niedzielski w Programie 3 Polskiego Radia 

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także