more_horiz
Wiadomości

Zderzenie kontenerowca z polskim kutrem na Bałtyku. Trzy osoby ranne

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 15:18
Trzy osoby zostały poszkodowane w zderzeniu kontenerowca z polskim kutrem na Bałtyku w pobliżu Dziwnowa (Zachodniopomorskie). Około 5:00 rano trzynaście mil od Świnoujścia w jednostkę DZI-18 uderzył kontenerowiec "Nordic Italia" z portugalską banderą - powiedział Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. 
Wypadek na Bałtyku - polski kuter staranowany przez portugalski kontenerowiec
Wypadek na Bałtyku - polski kuter staranowany przez portugalski kontenerowiec Foto: Twitter.com/@KluskaSebastian

- Zastanawiające jest to, że statek "Nordic Italia" po kolizji z kutrem DZWI 18 przez ponad 1,5 h pchał jednostkę, która była na gruszce ich dziobu i kapitan "Nordic Italia" nie zauważył, że staranował jednostkę rybacką - wyjaśniał Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Trzy osoby - załoga kutra - w stabilnym stanie zostały ewakuowane przez jednostki ratownicze służby SAR do portu w Dziwnowie i tam przekazani ratownikom medycznym. Jeden z mężczyzn miał podejrzenie złamania nogi, drugi uraz żeber, a trzeci uraz głowy.

Zderzenie kontenerowca z kutrem na Bałtyku. Przyczyny wypadku zbada specjalna komisja

Jak przekazał kierownik Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego Wojciech Paczkowski, kuter DZI-18, nabierający wody, został odholowany do portu w Dziwnowie, a woda z kadłuba została odpompowana przez jednostkę ratowniczą z Kołobrzegu. Kontenerowiec "Nordic Italia" był eskortowany na kotwicowisko portu w Świnoujściu przez Straż Graniczną. Na miejscu funkcjonariusze zbadają między innymi trzeźwość załogi.

Posłuchaj
00:24 11968415_1.mp3 Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa: staranowany na Bałtyku kuter doholowany do portu w Dziwnowie (IAR) 

Zbudowany w 2012 r. kontenerowiec "Nordic Italia" pływający pod banderą portugalską będzie kontrolowany przez straż graniczną wraz z administracją morską i Państwową Komisją Badania Wypadków Morskich.

Przyczyny zdarzenia również będzie badać Komisja Badania Wypadków Morskich.

Czytaj także:

IAR,PAP

ASP/koz


Zobacz także

Zobacz także